Używanie prywatnego telefonu w pracy


 
Odkąd telefony komórkowe zaczęły być dostępne niemal dla każdego, a nie było to tak dawno temu, coraz trudniej jest się bez nich obyć. Mimo to używanie prywatnego telefonu w pracy nie zawsze spotyka się z aprobatą pracodawcy. Czy pracodawca może zabronić używania prywatnego telefonu komórkowego w pracy?

Przepisy prawa pracy nie regulują w sposób jednoznaczny warunków używania prywatnych telefonów komórkowych w pracy. Pracodawca ma prawo wprowadzić do regulaminu pracy zapis dotyczący zasad ich używania. Całkowity zakaz używania prywatnych telefonów w czasie pracy jest dopuszczalny, gdy ich użycie mogłoby zakłócać pracę urządzeń i maszyn lub mogłyby się przyczynić do sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu. Najczęściej zakazy takie dotyczą pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia pomiarowe, sprzęt medyczny, zbiorniki ze środkami chemicznymi oraz pracy na wysokościach, obsługi maszyn i pojazdów mechanicznych.  

Obecnie uznaje się, że całkowity zakaz używania prywatnych telefonów komórkowych w pracy, jeśli nie wynika on z wyżej wymienionych powodów, może być potraktowany jako niezgodny z prawem, gdyż art. 49 konstytucji zapewnia wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach i w sposób określony w ustawie.

Pracodawca w regulaminie pracy może jednak określić warunki używania prywatnych telefonów w pracy np. miejsce i godziny, w których pracownik ma nieograniczoną możliwość używania telefonu. Wprowadzenie takiego zapisu powoduje, że u pracodawcy nie występuje całkowity zakaz używania prywatnych telefonów komórkowych. Pracownik zapoznając się z regulaminem, zobowiązuje się jednocześnie do jego przestrzegania.    
 

Źródło: pracosfera.com 
 
 
 
 
 
 

Wspierane przez Hosting o12.pl

 STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POLITYCE COOKIES.