Praca świętego mikołaja

Każde małe dziecko wie, że za górami, za lasami w małej wiosce, w dalekiej Laponii mieszka Święty Mikołaj. Co roku, saniami zaprzężonymi w renifery przemierza świat, rozdając dzieciom prezenty. I nawet Grinchowi z bajki "Jak Grinch ukradł święta" nie udało się zniszczyć magii świąt.  Dorastając chcemy zatrzymać tą niepowtarzalną atmosferę z dzieciństwa, a kto jak nie święty mikołaj może nam w tym pomóc. 
 
W Polsce praca mikołaja jest zajęciem dodatkowym i ogranicza się do okresu przedświątecznego i Świąt Bożego Narodzenia. Zarobki na jakie może liczyć mikołaj zależą od miejsca, które odwiedzi, ilości osób obdarowywanych prezentami, dodatkowych atrakcji zapewnianych przez mikołaja.  
Z reguły najniższe stawki otrzymują osoby pracujące w roli mikołaja przy promocjach w supermarketach. Wynagrodzenie waha się w granicach 15-60 zł. za godzinę. 
 
Na wyższe wynagrodzenie może liczyć mikołaj zatrudniony przez firmę do obsługi imprez świątecznych lub wynajęty przez miasto. Przykładowo osoba zatrudniona w roli mikołaja przez jedno z miast w Polsce, zgodnie z warunkami podanymi w ofercie pracy mogła liczyć w 2014 roku na 4000 zł za 3 tygodnie pracy. Duża rozpiętość zarobków występuje wśród mikołajów odwiedzających prywatnych zleceniodawców. Zarobki w dużych miastach są na ogół wyższe niż w małych miejscowościach, choć bywają wyjątki od tej reguły. Zarobki wahają się od 50 do 300 zł za 30 minutową wizytę. Wyższe wynagrodzenie otrzyma mikołaj zapewniający dodatkowe atrakcje np. rozwożenie prezentów saniami czy wspólne śpiewanie kolęd. 
 
Osoby pracujące w roli mikołaja oferują swoje usługi poprzez agencje pracy, ogłoszenia na stronach internetowych oraz są zatrudniane z polecenia zadowolonych klientów.
 
W przeciwieństwie do Polski praca mikołaja w niektórych krajach traktowana jest jako odrębny zawód.
Istnieją organizacje zrzeszające mikołajów, na przykład "AORBS"/ Amalgamated Order of Real Bearded Santas czy NOPS / National Order of Professional Santas and "The Red Suit Society". Członkowie tych organizacji deklarują, że są mikołajami przez 365 dni w roku. Istnieją również szkoły i kursy przygotowujące do pracy mikołaja.
 
Zarobki są bardzo zróżnicowane i zależą w dużej mierze od doświadczenia, umiejętności i referencji. Dodatkowym atutem są ukończone kursy i przynależność do organizacji zrzeszających osoby wykonujące ten zawód. W USA mikołaj z bogatym doświadczeniem zawodowym oferuje wizytę u klienta za $500 - $2000 za przedstawienie, podczas gdy osoba z małym doświadczeniem może liczyć na $50 - $200 za przedstawienie. Wraz ze wzrostem stawki wzrastają wymagania zamawiających usługi. Klient może zamówić mikołaja z prawdziwą lub sztuczną brodą, również duży brzuch jako atrybut mikołaja może być prawdziwy lub sztuczny. W czasach bajek 3D nie wystarczy, aby mikołaj powiedział hou, hou, hou, rozdając dzieciom prezenty. Jego szanse na wyższe zarobki wzrastają gdy potrafi grać na wybranym przez zamawiającego instrumencie, śpiewać lub posiada zdolność zainteresowania małych słuchaczy opowieściami dotyczącymi świąt. 

Rozpoczynając pracę mikołaj powinien mieć świadomość niedogodności związanych z jej wykonywaniem. Praca polega w większości przypadków na pracy z dziećmi, nie jest więc łatwym zajęciem. Dzieci oczekujące na prezent bywają nieprzewidywalne w swoich reakcjach, od płaczu aż do prób gryzienia czy bicia mikołaja. Zdarza się, że małe dzieci boją się ogromnego staruszka w czerwonym ubraniu, starsze w sposób gwałtowny manifestują niezadowolenie z otrzymanych prezentów. Reakcje dzieci przekładają się na ocenę pracy mikołaja.

Osoba wykonująca to zajęcie nie powinna być podatna na choroby, gdyż praca przypada najczęściej na okres gryp, angin i katarów. Kontakt z dużą ilością dzieci sprzyja zachorowaniom. Mikołaj powinien być komunikatywny i lubić pracę z dziećmi. Paradoksalnie nie powinien być nadmiernie wrażliwy, gdyż jak podkreślają zajmujący się tą pracą, często zdarzało się im słuchać wzruszających próśb dzieci, których nikt nie był w stanie spełnić np. próśb dzieci w szpitalach. Dodatkową niedogodnością w wykonywaniu tego zajęcia jest niewygodny strój oraz akcesoria.
 
Praca mikołaja w Polsce jest dobrym zajęciem dla studentów, osób chcących dorobić do pensji lub emerytury. Mimo opisanych wad bycie mikołajem może dawać wiele satysfakcji. Mikołaj wywołuje radość i uśmiech na twarzy nie tylko dzieci, potrafi sprawić, że właśnie te święta są jedyne w swoim rodzaju.  

Źródło: pracosfera.com 
 
 
 
 
 
 


 STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POLITYCE COOKIES.