Urlop wychowawczy czyli trudna decyzja


 
Podjęcie decyzji o skorzystaniu z urlopu wychowawczego często wiąże się z obawą o utratę pracy. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy twój pracodawca decyduje się zatrudnić pracownika na tzw. zastępstwo na twoje miejsce. W praktyce często urlop wychowawczy zwłaszcza w pełnym wymiarze oznacza, że na miejsce pracownika przechodzącego na urlop zatrudnia się na stałe nową osobę. Twój pracodawca nie może jednak bez zaistnienia przyczyn wyszczególnionych w kodeksie pracy rozwiązać z tobą umowy.
 
 
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę w czasie urlopu wychowawczego?
 
Zgodnie z art. 186 k.p pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę osobie przebywającej na urlopie wychowawczym od momentu złożenia wniosku do zakończenia urlopu. Rozwiązanie umowy o pracę jest możliwe tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego został złożony po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy. 
 
 
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę po powrocie z urlopu wychowawczego?
 
Zgodnie z art. 186 k.p pracodawca dopuszcza pracownika do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującym pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Pracodawca może jednak po dopuszczeniu pracownika do pracy zwolnić go na warunkach ogólnych, jednak to na pracodawcy spoczywa obowiązek podania przyczyny rozwiązania umowy. 
   
 
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z powodu podjęcia pracy u innego pracodawcy w czasie urlopu wychowawczego?
 
Zgodnie z art. 186 k.p w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jeśli pracodawca udowodni, że dodatkowa praca zarobkowa wyłącza możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem pracodawca ma prawo wezwać pracownika do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania. Niestawienie się pracownika uzasadnia jego zwolnienie. 
 
 
Czy pracodawca może zwolnić pracownika w sytuacji, gdy oboje rodzice jednocześnie korzystają z urlopu wychowawczego?
 
Zgodnie z art. 186 k.p rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Jeśli oboje rodzice jednocześnie będą korzystać z urlopu wychowawczego w okresie przekraczającym 3 miesiące pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania. Niestawienie się pracownika uzasadnia jego zwolnienie. 
 
 
Czy pracodawca może zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony będącego na urlopie wychowawczym?
 
W przypadku umowy na czas określony urlop wychowawczy nie powinien być udzielony na okres dłuższy niż do końca trwania umowy. Pracodawca nie musi w takim przypadku wypowiadać umowy gdyż rozwiązuje się w związku z upływem, na jaki została zawarta. Pracodawca nie może natomiast rozwiązać umowy z osobą przebywającą na urlopie wychowawczym przed okresem, na jaki została zawarta o ile nie nastąpiła upadłości lub likwidacja pracodawcy a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeżeli pracodawca zgodził się na urlop wychowawczy dłuższy niż okres, na jaki została zawarta umowa na czas określony, można domniemywać, że nastąpiło zawarcie kolejnej umowy. 
 

Źródło: pracosfera.com


 
 
 

Wspierane przez Hosting o12.pl

 STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POLITYCE COOKIES.