Oszustwa telefoniczne

 

Przedłużenie ważności

orzeczeń

niepełnosprawności

 

pracosfera.com

Ale upał

06 lipca 2015
Od 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy mające zapobiegać
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Do 15 sierpnia 2024 roku Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
Od 1 lipca 2024 r. można składać wnioski do ZUS
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków

Letnie upały bywają wyzwaniem dla pracowników i pracodawców. Wysokie temperatury powodują obniżenie koncentracji, osłabienie organizmu, omdlenia, odwodnienie. Praca przy dużym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze może doprowadzić do poparzeń, a nawet do udaru słonecznego. 

 

W krajach śródziemnomorskich rozwiązaniem problemu wysokich temperatur jest kilkugodzinna przerwa w pracy nazywana sjestą. Podczas sjesty, poza miejscowościami nastawionymi wyłącznie na obsługę turystów trudno znaleźć jest otwarty sklep czy urząd. Pracownicy wykorzystują przerwę na regenerację sił czyli na posiłek i drzemkę lub inną formę odpoczynku. W Polsce ze względu na umiarkowany klimat z krótkimi okresami występowania wysokich temperatur oraz preferowanym przez pracowników dniem pracy bez wolnych godzin w ciągu dnia, nie stosuje się przerw w pracy analogicznych jak w krajach śródziemnomorskich.

 

W okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych pracodawcy muszą dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów.

Szczególną ochroną objęci zostali pracownicy młodociani. Prawo zakazuje zatrudniania pracowników młodocianych jeśli temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność powietrza 65 procent. Przepisy nie precyzują maksymalnej dopuszczalnej temperatury dla pozostałych pracowników, jednak pracodawca jest zobowiązany do ochrony życia i zdrowia pracowników poprzez stworzenie odpowiednich warunków pracy. Przyjmuje się, że temperatura nie powinna być wyższa niż 28°C przy ciężkiej pracy fizycznej i  30°C przy pracy biurowej. Po przekroczeniu tych temperatur pracodawca może wprowadzić dłuższe niż obowiązkowe przerwy wynikające z przepisów kodeksu pracy. Dodatkowo powinien zadbać o prawidłowe działanie klimatyzacji, nawiewów oraz innych urządzeń mogących zmniejszyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Może również zmniejszyć nasłonecznienie pomieszczeń poprzez zastosowanie rolet, zasłon i żaluzji.

 

Do obowiązków pracodawcy w czasie upałów należy zapewnienie pracownikom bezpłatnych napojów jeśli temperatura powietrza przekracza 25 stopni, a w pomieszczeniach biurowych 28 stopni. Pracownicy wykonujący pracę na otwartym terenie bez dostępu do wody, muszą mieć zapewnioną wodę do mycia w ilości około 90 litrów dziennie. 

 

Nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy powinni dbać o bezpieczeństwo w czasie występowania wysokich temperatur np. poprzez picie odpowiedniej ilość napojów lub informowanie pracodawców o zagrożeniach dla zdrowia lub życia.

 
 

Źródło: pracosfera.com 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin