Zasiłek macierzyński dla

rodziców wcześniaków

i dzieci hospitalizowanych

po urodzeniu

 

 

 

Zwrot podatku za 2024 rok

 

 

Wystawianie recept,

nowe zasady

 

pracosfera.com

Ale upał

06 lipca 2015
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2024 roku i jest on
Od 14 lutego 2025 roku weszły w życie zmiany w
1 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej
Od 1 styczna 2025 roku wprowadzono przepisy regulujące dodatkowe świadczenia
W 2025 roku wzrośnie kwota rocznego ograniczenia podstawy składek ZUS.

Letnie upały bywają wyzwaniem dla pracowników i pracodawców. Wysokie temperatury powodują obniżenie koncentracji, osłabienie organizmu, omdlenia, odwodnienie. Praca przy dużym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze może doprowadzić do poparzeń, a nawet do udaru słonecznego. 

 

W krajach śródziemnomorskich rozwiązaniem problemu wysokich temperatur jest kilkugodzinna przerwa w pracy nazywana sjestą. Podczas sjesty, poza miejscowościami nastawionymi wyłącznie na obsługę turystów trudno znaleźć jest otwarty sklep czy urząd. Pracownicy wykorzystują przerwę na regenerację sił czyli na posiłek i drzemkę lub inną formę odpoczynku. W Polsce ze względu na umiarkowany klimat z krótkimi okresami występowania wysokich temperatur oraz preferowanym przez pracowników dniem pracy bez wolnych godzin w ciągu dnia, nie stosuje się przerw w pracy analogicznych jak w krajach śródziemnomorskich.

 

W okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych pracodawcy muszą dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów.

Szczególną ochroną objęci zostali pracownicy młodociani. Prawo zakazuje zatrudniania pracowników młodocianych jeśli temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność powietrza 65 procent. Przepisy nie precyzują maksymalnej dopuszczalnej temperatury dla pozostałych pracowników, jednak pracodawca jest zobowiązany do ochrony życia i zdrowia pracowników poprzez stworzenie odpowiednich warunków pracy. Przyjmuje się, że temperatura nie powinna być wyższa niż 28°C przy ciężkiej pracy fizycznej i  30°C przy pracy biurowej. Po przekroczeniu tych temperatur pracodawca może wprowadzić dłuższe niż obowiązkowe przerwy wynikające z przepisów kodeksu pracy. Dodatkowo powinien zadbać o prawidłowe działanie klimatyzacji, nawiewów oraz innych urządzeń mogących zmniejszyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Może również zmniejszyć nasłonecznienie pomieszczeń poprzez zastosowanie rolet, zasłon i żaluzji.

 

Do obowiązków pracodawcy w czasie upałów należy zapewnienie pracownikom bezpłatnych napojów jeśli temperatura powietrza przekracza 25 stopni, a w pomieszczeniach biurowych 28 stopni. Pracownicy wykonujący pracę na otwartym terenie bez dostępu do wody, muszą mieć zapewnioną wodę do mycia w ilości około 90 litrów dziennie. 

 

Nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy powinni dbać o bezpieczeństwo w czasie występowania wysokich temperatur np. poprzez picie odpowiedniej ilość napojów lub informowanie pracodawców o zagrożeniach dla zdrowia lub życia.

 
 

Źródło: pracosfera.com 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin