Od 1 kwietnia 2015 roku wprowadzone zostaną zmiany dotyczące obowiązkowych badań lekarskich pracowników.
Obecnie pracodawca ma obowiązek skierować każdego nowego pracownika na badania medyczne. Wymóg ten dotyczy również osób przyjmowany ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę, jeśli przerwa między kolejnymi umowami była dłuższa niż 30 dni.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, od 1 kwietnia 2015 wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby :
1. "przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych."
2. osoby zatrudnione jednocześnie na umowę o pracę u innego pracodawcy, przy czym zastosowanie mają zasady analogiczne do wymienionych w punkcie 1.
Niezmienione pozostają zasady dotyczące badań lekarskich dla pracowników zatrudnianych ponownie u tego samego pracodawcy.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1. "przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą."
Powyższe zmiany w kodeksie pracy miały wejść w życie od 1 stycznia 2015, jednak w wyniku prac legislacyjnych termin przesunięto na 1 kwietnia 2015 r.
Źródło: pracosfera.com na podstawie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej