Realizacja recept

od lipca 2024

 

 

Nowe, obowiązkowe

wyposażenie samochodu

 

 

 

 

pracosfera.com

Co oznacza pojęcie koszt pracy

16 lipca 2015
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
1 lipca 2024 roku w Warszawie zaczynie działać Strefa Czystego
Płaca minimalna od 1 lipca 2024 roku wynosić będzie 4300
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy
Od 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące
Koszty pracy są to koszty rozumiane najczęściej jako koszty, które musi ponieść firma w związku z zatrudnianiem pracowników.
 

Elementy składające się na koszty pracy

 

Wynagrodzenie 

Podstawowym składnikiem kosztów, które ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika jest koszt wynagrodzenia.
 
Firma zatrudniając pracownika w oparciu o umowę o pracę, na pełen etat ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej najniższe wynagrodzenie, przy czym kwota brutto wynagrodzenia zawiera składki ZUS pracownika i podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracodawca w przypadku umowy o pracę od kwoty wynagrodzenia brutto musi odprowadzić składki ZUS w części płaconej przez pracodawcę. 
Firma, która zatrudni pracownika w oparciu o umowę cywilnoprawną nie ma obowiązku wypłacenia najniższego wynagrodzenia. Nie zawsze musi też odprowadzać składki ZUS np. w przypadku umowy o dzieło.  
 

Koszty usprawiedliwionej nieobecności pracowników 

Do kosztów tych zaliczyć można:
  • Wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę za 33 dni w roku (dla pracowników, którzy nie ukończyli 50 roku życia) lub przez 14 dni (dla pracowników, którzy ukończyli 50 roku życia). 

  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. 

  • Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy.

 

Koszty zapewnienia odzieży roboczej 

Konieczność zapewnienia odzieży roboczej jest regulowana przez kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze jeśli takie są wymogi technologiczne, sanitarne lub BHP albo gdy odzież może ulec zniszczeniu. Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie prania, naprawy, konserwacji, odkażania i odpylania odzieży roboczej.  Przy niektórych rodzajach prac pracodawca zamiast dostarczania odzieży roboczej może wypłacić ekwiwalent za używanie własnej odzieży przez pracownika. Analogicznie wygląda możliwość wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży.  
 

Koszt badań lekarskich 

Pracodawca zgodnie z kodeksem pracy ma obowiązek skierowania pracownika na wstępne i okresowe badania lekarskie. Zakres badań zależy od stanowiska zajmowanego przez pracownika. Koszt badań pokrywa pracodawca. W przypadku umów cywilnoprawnych pracodawca podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia badań lekarskich, mając na uwadze zagrożenia występujące na danym stanowisku. Konieczność dokonania badań może wynikać również z innych przepisów.
     

Koszty szkoleń 

Szkoleniem, którego przeprowadzenie wymagane jest przez przepisy zawarte w kodeksie pracy jest szkolenie BHP. Koszt szkolenia ponosi pracodawca. W przypadku umów cywilnoprawnych pracodawca podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenie szkolenia. 
 

Koszty świadczeń socjalnych 

Koszty świadczeń socjalnych są to przede wszystkim wypłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jeśli taki fundusz istnieje w danej firmie.
 

Pozostałe koszty 

Poza wyżej wymienionymi kosztami związanymi z wymogami prawnymi pracodawca może ponosić dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem pracowników np.
 
  • Koszt rekrutacji

  • Koszt szkoleń

  • Koszty dojazdów do pracy

  • Koszt zakwaterowania pracowników

  • Koszt świadczeń medycznych

  • Koszt dobrowolnych ubezpieczeń

  • Koszt dodatkowych świadczeń dla pracowników np. karnetów sportowych nie finansowanych z ZFŚS.

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin