pracosfera.com
Wirusy są cząstkami organicznymi nieposiadającymi budowy komórkowej, złożonymi z DNA lub RNA (kwasu nukleinowego) i białek o wielkości od 20 do 400 nm.
Wykazują cechy charakterystyczne zarówno dla materii nieożywionej tj. tworzą struktury krystaliczne jak i organizmów żywych. Aby nastąpiła reprodukcja wirusa musi on przeniknąć do komórki organizmu. Zakażenie komórki może przebiegać w różny sposób w zależności od budowy wirusa. Infekcja może mieć charakter miejscowy lub uogólniony. W przypadku zakażenia miejscowego atakowany jest jeden narząd lub tkanka. Przy infekcji mającej charakter uogólniony zajmowane są kolejne narządy lub cały organizm. Zakażenie wirusem może przebiegać w sposób bezobjawowy jeśli nie występują objawy mimo obecności wirusa w organizmie. W sposób objawowy gdy pojawiają się objawy charakterystyczne dla danej choroby.
Leczenie chorób wywołanych wirusami jest utrudnione ze względu na brak budowy komórkowej i własnego metabolizmu. Nie działają na nie antybiotyki, które można stosować w przypadku chorób wywołanych bakteriami. Aktualnie za najbardziej skuteczny sposób walki z wirusami uważa się szczepienia. Niejednokrotnie w chorobach wywołanych wirusami można stosować tylko leczenie objawów gdyż nie wynaleziono jeszcze szczepionek.
Leczenie chorób wywołanych wirusami polega na przyjmowaniu substancji:
wzmacniających układ odpornościowy;
Wirusy będące przyczyną wielu chorób, mają destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie ale również na gospodarkę, tak jak jest to w przypadku koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Koronawirus COVID-19 zawdzięcza swoja nazwę kulistemu kształtowi oraz otoczce białkowej z wypustkami podobnymi do korony. Obecnie możliwe jest leczenie wyłącznie objawów choroby spowodowanych przez ten rodzaj koronawirusa.
Źródło: pracosfera.com