Realizacja recept

od lipca 2024

 

 

Nowe, obowiązkowe

wyposażenie samochodu

 

 

 

 

pracosfera.com

Dziecko i praca - dni wolne 

31 sierpnia 2015
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
1 lipca 2024 roku w Warszawie zaczynie działać Strefa Czystego
Płaca minimalna od 1 lipca 2024 roku wynosić będzie 4300
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy
Od 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące
Pogodzenie pracy zawodowej z zapewnieniem dziecku opieki nie jest zadaniem łatwym, o czym przekonują się rodzice, próbujący łączyć pracę zawodową z godzinami funkcjonowania szkół, przedszkoli i żłobków. Ułatwienie mogą stanowić dodatkowe dni wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem, przewidziane dla osób wychowujących dzieci. 
 
Opieka nad zdrowym dzieckiem do 8 lat i zasiłek opiekuńczy
 
Rodzicom do 8 roku życia dziecka przysługują dni wolne oraz wypłata zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, szkoły lub przedszkola. Rodzic jest uprawniony do zasiłku nawet, jeśli konieczność sprawowania opieki wystąpi w pierwszym dniu jego pracy. Warunkiem, który musi spełnić jest podleganie ubezpieczeniom społecznym w ZUS, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Opieka nad zdrowym dzieckiem do 8 lat przysługuje na okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
 
Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek z tytułu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem przysługuje w przypadku:
  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
 
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę.
 
Dokumentem, jaki należy złożyć w celu uzyskania zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko oraz wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. 
  
Dwa dni zwolnienia od pracy w celu sprawowanie opieki nad dzieckiem, art.188 kodeksu pracy
 
Rodzic może wykorzystać dwa dni zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat art.188 kodeksu pracy.
 
Prawo do dwóch dni zwolnienia na dziecko przysługuje niezależnie od ilości wychowywanych dzieci. Rodzice łącznie nie mogą wykorzystać więcej niż 2 dni. Dni wolne powinny zostać wykorzystane w roku kalendarzowym, gdyż prawo do nich nie przechodzi na następny rok kalendarzowy.
 

Źródło: pracosfera.com 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin