W 2016 roku uproszczeniu uległy zasady uznawania kwalifikacji zawodowych i świadczenia usług transgranicznych w innym państwie. Zmiany dotyczą takich zawodów jak pielęgniarka odpowiedzialna za opiekę ogólną, fizjoterapeuta, farmaceuta, przewodnik górski i pośrednik w obrocie nieruchomościami.
Od 18 stycznia 2016 dokumentem potwierdzającym kwalifikacje w tych zawodach może być Europejska Legitymacja Zawodowa (ELZ). Udogodnieniem dla chcących podjąć pracę za granicą jest możliwość złożenia wniosku o wydanie dokumentu poprzez stronę internetową instytucji właściwej dla danego zawodu, w kraju z którego wyjeżdża pracownik.
W Polsce wnioski należy składać:
-
farmaceuci - Naczelna Rada Aptekarska,
-
fizjoterapeuci - Ministerstwo Zdrowia,
-
pielęgniarki odpowiedzialne za opiekę ogólną - Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych,
-
pośrednicy w obrocie nieruchomościami - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa,
-
przewodnicy górscy - Ministerstwo Sportu i Rekreacji.
Legitymacja wydawana jest osobom chcącym:
-
wykonywać swój zawód tymczasowo i okazjonalnie w kraju UE,
-
zamieszkać w innym kraju UE i wykonywać tam zawód na stałe.
Dla osób chcących świadczyć usługi transgraniczne niezwiązane ze zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym, które spełniają warunki do świadczenia usług ważność karty wynosi 18 miesięcy. Po upływie tego terminu karta może zostać przedłużona.
Dla osób chcących świadczyć usługi transgraniczne związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym legitymacja jest ważna, przez okres posiadania przez wnioskodawcę prawa do wykonywania zawodu regulowanego albo działalności na podstawie dokumentów i informacji zawartych w systemie IMI.
Pracownicy chcący ubiegać się o uznanie kwalifikacji w innych zawodach niż wyżej wymienione mogą je uzyskać tylko według standardowych procedur.