Wraz z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej na umowach zlecenie lub umowach o świadczenie usług od stycznia 2017 roku, określono sposób potwierdzania liczby przepracowanych godzin. Do końca 2016 roku zleceniodawca nie miał obowiązku ewidencjonowania i przechowywania dokumentacji potwierdzającej ilość przepracowanych godzin przez zleceniobiorcę.
Od nowego roku zapis o sposobie potwierdzania przepracowanych godzin powinien znaleźć się w umowie zleceniu lub w umowie o świadczeniu usług, które podlegają przepisom o minimalnej stawce godzinowej. W przypadku braku uzgodnień w tym zakresie, zleceniobiorca będzie musiał przedstawić w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, informację o ilości godzin przeznaczonych na wykonanie zlecenia lub świadczenie usług. Obowiązek ten dotyczy również umów zawartych ustnie. Wymóg ewidencjonowania przepracowanych godzin dotyczy nie tylko umów, w których wynagrodzenie określone jest stawką godzinową, ale również kwotową.
Zleceniodawca powinien przechowywać dokumenty określające sposób potwierdzania przepracowanego czasu oraz liczbę przepracowanych godzin przez okres 3 lat.
W przypadku osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi na podstawie przepisów o pracownikach tymczasowych zastosowanie mają zapisy ustawy z 2003 roku zgodnie zgodnie z którymi istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji liczby przepracowanych godzin na umowie zleceniu lub świadczenia usług.