Wyposażenie stanowiska

pracy z laptopem

 

 

Dofinansowanie

soczewek

kontaktowych

 

 

 

Wygasa ważność

profilu zaufanego

 

pracosfera.com

Hejt - konsekwencje

23 lutego 2020
Od 17 listopada 2023 r. weszły w życie nowe przepisy
17 listopada 2023 roku zmianie uległy przepisy dotyczące refundacji zakupionych
31 października 2023 roku wygaśnie ważność profilu zaufanego, przedłużonego automatycznie
W 2023 roku święto 11 listopada wypada w sobotę. Pracownicy
Od 8 października 2023 roku pracownicy nie mogą wykonywać już
Płaca minimalna od 1 stycznia 2024 roku wynosić będzie 4242

Każdy może paść ofiarą hejtu zarówno internetowego jak i przeniesionego do świata realnego. Osoby wyrażające opinie w sposób nieakceptowalny społecznie często zadają się nie mieć świadomości, że ich działania mogą zostać uznane, za czyny karalne. Czynami karalnymi są między innymi:

 

Zniesławienie

Art. 212. kk

"§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2.  Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

 

Znieważanie osoby

Art. 216. kk

"§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. 

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

 

 

Naruszenie dóbr osobistych 

 

Definicja dóbr osobistych

 Art. 23. kc

"Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach."

 

Środki ochrony dóbr osobistych

Art. 24. kc

"§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny."

 

Groźby karalne

Art. 190. kk

"§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

 

Zniesławienie, znieważenie, naruszenie dóbr osobistych czy groźby karalne nie mogą być tłumaczone prawem do wolności wypowiedzi w związku z czym nierzadko, finalnie zapadają wyroki skazujące w tego typu sprawach.

 

 

 

Źródło: pracosfera.com na podstawie kk i kc

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin