pracosfera.com
Gwałtowne ulewy i burze nie są w Polsce zjawiskami niezwykłymi, jednak ze względu na dużą dynamikę zmian stwarzają realne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i obiektów. Dotychczas nie tylko w Polsce ale i na świecie nie udało się wypracować całkowicie skutecznych metod ochrony przed niszczycielskimi zjawiskami, powodującymi straty materialne oraz przypadki śmiertelne wśród ludzi. Istnieją jednak zasady pozwalające na zmniejszenie ryzyka związanego z występowaniem burz, huraganów i intensywnych opadów.
Wichury, huragany
Gdy widzisz, że zbliża się wichura szukaj schronienia w budynku. Jeśli wiatr gwałtownie przybiera na sile schowaj się w najniższych lub najtrwalszych częściach budynku z dala od oszklonych powierzchni. Będąc w samochodzie nie parkuj pod drzewami, trakcjami elektrycznymi i w pobliżu niestabilnych elementów oraz budowli. Jeśli w pobliżu nie ma budynku poszukaj schronienia w dolinie, jaskini, wąwozie. Przy braku schronienia unikaj wysokich i niestabilnych obiektów np. drzew.
Dowiadując się o zbliżającym się niebezpieczeństwie z wyprzedzeniem, możesz zwiększyć środki bezpieczeństwa.
Burze
W czasie burz najbardziej narażone są osoby przebywające poza budynkami na otwartej przestrzeni, w pobliży wysokich obiektów np. drzew, masztów oraz w wodzie. Aby chronić się przed porażeniem pioruna należy:
Intensywne opady
Burzom towarzyszą za zwyczaj intensywne opady, które w krótkim czasie mogą spowodować podtopienia, zalania a nawet powodzie. Szczególnie niebezpieczna jest gwałtowność tego zjawiska. W celu ochrony życia i zdrowia oraz mienia należy:
Źródło: pracosfera.com
|