Dodatkowe przerwy

w pracy od 2023 roku

 

 

 

Informacja o warunkach

zatrudnienia 2023

 

 

Informacja o warunkach

zatrudnienia -

miejsce pracy

 

pracosfera.com

Koszty uzyskania przychodu

24 lipca 2016
W 2023 roku weszły w życie zmiany dotyczące przerw w
Pracodawca w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do
Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzone w kwietniu 2023 roku zmieniły
Praca zdalna jest zazwyczaj wykonywana po wyrażeniu zgody przez pracodawcę
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany w zatrudnianiu na okres próbny.
Nowelizacja Kodeksu pracy w 2023 roku wprowadza zmiany w zakresie
Jeśli przeglądając swój pasek płacowy zastanawiasz się czy twój pracodawca odjął od miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy koszty uzyskania przychodu to odpowiedź brzmi nie. To nie podatek, który powinieneś zapłacić jest zmniejszany o koszty uzyskania przychodu, a podstawa naliczania podatku. Oznacza to, że chcąc sprawdzić czy koszty uzyskania przychodu zostały uwzględnione przy obliczaniu twojego wynagrodzenia nie możesz odejmować kwoty kosztów bezpośrednio od podatku.
 
 
Koszty uzyskania przychodu są to koszty związane z osiągnięciem przychodu. Zastosowanie kosztów uzyskania przychodu powoduje zmniejszenie kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania.
 
Przykład:
Jan K. otrzymał wynagrodzenie 1159 zł brutto, od którego odprowadzono składki na ubezpieczenie społeczne. Po odjęciu składek pozostała kwota 1000,10. Podstawa do opodatkowania wyniosła 1000,10 – 111,25 (koszty uzyskania) = 889 (po zaokrągleniu). Od otrzymanej podstawy naliczono podatek 888,75ł *18% - 46,33 (ulga podatkowa) – 77,51 (ubezpieczenie zdrowotne). Prawidłowo naliczony podatek wyniósł 36zł.
 
W przypadku gdyby podatek został zmniejszony o koszty uzyskania przychodu kalkulacja miałaby następującą postać. Podstawa opodatkowania 1000zł. Od otrzymanej podstawy naliczono podatek 1000*18% - 46,33(ulga podatkowa) - 77,51(ubezpieczenie zdrowotne) - 111,25( koszty uzyskania). Podatek liczony od wynagrodzenia Jana K. byłby ujemny. Naliczenie podatku w tym przypadku jest nieprawidłowe. 
 

Koszty uzyskania przychodu za dany miesiąc przysługują, jeśli osiągnąłeś przychód ze stosunku pracy:

 

  1. Świadczyłeś pracę przynajmniej jeden dzień w miesiącu. 

  2. Przebywałeś cały miesiąc kalendarzowy na zwolnieniu lekarskim i otrzymywałeś wynagrodzenie za chorobę (wynagrodzenie za chorobę wypłacane jest przez pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym).

  3. Otrzymywałeś świadczenia ze stosunku pracy w okresie wypowiedzenia bez świadczenia pracy.

  4. Otrzymałeś wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty po ustaniu zatrudnienia w tym: 

  • Wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

  • Różnego rodzaju dodatki.

  • Nagrody.

  • Ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.

  • Świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika.

  • Wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

 

Koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy nie przysługują, jeśli:

 

  1. Otrzymywałeś zasiłek chorobowy przez pełen miesiąc kalendarzowy /zasiłek został zaliczony jako przychód z innych źródeł art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy o PDOF i nie stanowi  świadczenia ze stosunku pracy/.

  2. Przebywałeś cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym i nie otrzymałeś dodatkowego przychodu ze stosunku pracy.

 

Pamiętaj, że nie wszystkim pracownikom ze stosunku pracy przysługują jednakowe zryczałtowane koszty uzyskania przychody. Jeśli pracujesz poza miejscem zamieszkania przysługują ci podwyższone koszty uzyskania przychodu. Pracując jednocześnie w więcej niż jednym zakładzie pracy przysługują ci koszty uzyskania z obydwu z nich, ale ich suma jest mniejsza niż podwojona kwota kosztów uzyskania przychodu należna z jednego zakładu pracy. Jeżeli w ciągu roku podatkowego w twoim wynagrodzeniu uwzględniona zostanie kwota wyższa ponad ustalone limity, to w rozliczeniu rocznym nadwyżka ta będzie podlegała opodatkowaniu i będziesz musiał dopłacić różnicę w podatku dochodowym. 

 

Nie zawsze twój pracodawca wie, że pracujesz poza miejscem zamieszkania  i przysługują ci podwyższone koszty uzyskania przychodu. Poinformuj swojego pracodawcę, jakie koszty faktycznie powinny być uwzględniane przy naliczaniu twojego wynagrodzenia. Jeśli tego nie zrobiłeś możesz wykazać podwyższone koszty uzyskania przychodu w deklaracji rocznej. Świadczyłeś pracę przynajmniej jeden dzień w miesiącu.

 

Źródło: pracosfera.com

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin