Obowiązkowe 

dla przedsiębiorców

e-Doręczenia 

 

 

Oszustwo

na pracownika ZUS

 

Zasiłek macierzyński dla

rodziców wcześniaków

i dzieci hospitalizowanych

po urodzeniu

 

pracosfera.com

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców

22 czerwca 2015
Od 1 kwietnia 2025 roku przedsiębiorcy oraz spółki zarejestrowane w
ZUS ostrzega przed osobami, które dzwoniąc, podszywają się pod pracowników
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2024 roku i jest on
Od 14 lutego 2025 roku weszły w życie zmiany w
1 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej
Od stycznia 2015 roku wprowadzony został wymóg stosowania niemieckiej stawki płacy minimalnej w przewozach ładunków przez terytorium Niemiec. Niemiecka ustawa o płacy minimalnej nakazuje wypłatę kierowcom zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę zlecenie kwoty 8,5 euro za godzinę (w 2015 roku). 
W przypadku osób samozatrudnionych nie ma obowiązku wypłaty płacy minimalnej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że prawo niemieckie i polskie w różny sposób podchodzą do samozatrudnienia.
 
W Polsce osoba samozatrudniona może realizować przewozy tylko dla jednego przewoźnika, korzystając przy tym z jego samochodów. Zgodnie z niemieckim prawem aby spełnić wymagania dla firm jednoosobowych:
  • trzeba świadczyć usługi dla więcej niż jednego przewoźnika lub producenta,

  • w przypadku osób samozatrudnionych, przewóz towaru własnymi środkami przewoźnika lub producenta (eksportera), zgodnie z niemieckim prawem powoduje konieczność zastosowania niemieckiej płacy minimalnej za czas pracy wykonanej na terenie Niemiec. Analogicznie traktowany jest przejazd samochodu zastępczego w przypadku awarii,

  • kierowca prowadzący jednoosobową działalność ma swobodę dysponowania czasem, sam bez udziału przewoźnika musi decydować o sprawach związanych z transportem.

 
Pracownik lub osoba samozatrudniona w Polsce, nie spełniająca wymogów firmy jednoosobowej w Niemczech musi zostać zgłoszona w niemieckim urzędzie celnym, wraz o oświadczeniem o stosowaniu wobec niej płacy minimalnej.
W przypadku podejrzenia przez stronę niemiecką o stosowanie fikcyjnego samozatrudnienia w celu obejścia niemieckich przepisów prawa pracy, przewoźnicy będą poddawani wnikliwej kontroli.
 

Źródło: pracosfera.com 

 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin