Przedłużenie ważności

orzeczeń

niepełnosprawności

 

 

 

Nowe obowiązki

rodziców

 

pracosfera.com

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców

22 czerwca 2015
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Do 15 sierpnia 2024 roku Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
Od 1 lipca 2024 r. można składać wnioski do ZUS
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
Od stycznia 2015 roku wprowadzony został wymóg stosowania niemieckiej stawki płacy minimalnej w przewozach ładunków przez terytorium Niemiec. Niemiecka ustawa o płacy minimalnej nakazuje wypłatę kierowcom zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę zlecenie kwoty 8,5 euro za godzinę (w 2015 roku). 
W przypadku osób samozatrudnionych nie ma obowiązku wypłaty płacy minimalnej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że prawo niemieckie i polskie w różny sposób podchodzą do samozatrudnienia.
 
W Polsce osoba samozatrudniona może realizować przewozy tylko dla jednego przewoźnika, korzystając przy tym z jego samochodów. Zgodnie z niemieckim prawem aby spełnić wymagania dla firm jednoosobowych:
  • trzeba świadczyć usługi dla więcej niż jednego przewoźnika lub producenta,

  • w przypadku osób samozatrudnionych, przewóz towaru własnymi środkami przewoźnika lub producenta (eksportera), zgodnie z niemieckim prawem powoduje konieczność zastosowania niemieckiej płacy minimalnej za czas pracy wykonanej na terenie Niemiec. Analogicznie traktowany jest przejazd samochodu zastępczego w przypadku awarii,

  • kierowca prowadzący jednoosobową działalność ma swobodę dysponowania czasem, sam bez udziału przewoźnika musi decydować o sprawach związanych z transportem.

 
Pracownik lub osoba samozatrudniona w Polsce, nie spełniająca wymogów firmy jednoosobowej w Niemczech musi zostać zgłoszona w niemieckim urzędzie celnym, wraz o oświadczeniem o stosowaniu wobec niej płacy minimalnej.
W przypadku podejrzenia przez stronę niemiecką o stosowanie fikcyjnego samozatrudnienia w celu obejścia niemieckich przepisów prawa pracy, przewoźnicy będą poddawani wnikliwej kontroli.
 

Źródło: pracosfera.com 

 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin