Oszustwa telefoniczne

 

Przedłużenie ważności

orzeczeń

niepełnosprawności

 

pracosfera.com

Nieważne zapisy w umowie o pracę

23 września 2018
Od 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy mające zapobiegać
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Do 15 sierpnia 2024 roku Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
Od 1 lipca 2024 r. można składać wnioski do ZUS
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków

Kodeks pracy określa zapisy dotyczące warunków zatrudnienia, które powinny znaleźć się w umowie o pracę. Pracodawca może wprowadzić do umowy dodatkowe postanowienia lecz nie mogą one być sprzeczne z przepisami kodeksu pracy. Zapisy w umowie o pracę, które są mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są z mocy prawa nieważne.


Pracodawca w umowie o pracę nie może określić wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym. Dla części etatu wynagrodzenie nie może być niższe niż kwota najniższego wynagrodzenia odpowiadająca części etatu.  


Nieważny jest również zapis o możliwości dokonania potrąceń z tytułu ewentualnych szkód wyrządzonych pracodawcy w przyszłości. Potrącenia mogą odbywać się wyłącznie zgodnie z zasadami określonymi przez kodeks pracy w odniesieniu do konkretnej kwoty szkody.  


Pracodawca poprzez zapisy w umowie o pracę nie może zobowiązać pracownika do nieujawniania kwoty swojego wynagrodzenia innym pracownikom.


Terminy zatrudnienia na okres próbny i czas określony nie mogą być dłuższe niż wynika to z przepisów kodeksu pracy. Umowa zawarta na dłuższy okres, po przekroczeniu dopuszczalnej ilości miesięcy przekształcają się w umowę o pracę  na czas nieokreślony.

 
Miejsce pracy pracownika musi zostać jednoznacznie określone. Nieważne są zapisy o możliwości przeniesienia pracownika bez określenia przyszłego miejsca wykonywania pracy.


Za niekorzystne dla pracownika, a co za tym idzie nieważne uznawane są klauzule dotyczące zakazu podejmowania pracy o charakterze niekonkurencyjnym dla obecnego pracodawcy w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy.  Zapisy w umowach o pracę dotyczące zakazu konkurencji również nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż wynika to z kodeksu pracy.


Sposób i terminy rozwiązania umowy o pracę oraz odwołania się pracownika nie mogą być niekorzystne dla pracownika. Jeśli w umowie zostanie wpisany inny termin niż wynika to z kodeksu pracy będzie on obowiązywał pracownika pod warunkiem, że będzie dla niego korzystny. 
 

 

 

 

Źródło: pracosfera.com 

 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin