Obowiązkowe 

dla przedsiębiorców

e-Doręczenia 

 

 

Oszustwo

na pracownika ZUS

 

Zasiłek macierzyński dla

rodziców wcześniaków

i dzieci hospitalizowanych

po urodzeniu

 

pracosfera.com

Nieważne zapisy w umowie o pracę

23 września 2018
Od 1 kwietnia 2025 roku przedsiębiorcy oraz spółki zarejestrowane w
ZUS ostrzega przed osobami, które dzwoniąc, podszywają się pod pracowników
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2024 roku i jest on
Od 14 lutego 2025 roku weszły w życie zmiany w
1 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej

Kodeks pracy określa zapisy dotyczące warunków zatrudnienia, które powinny znaleźć się w umowie o pracę. Pracodawca może wprowadzić do umowy dodatkowe postanowienia lecz nie mogą one być sprzeczne z przepisami kodeksu pracy. Zapisy w umowie o pracę, które są mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są z mocy prawa nieważne.


Pracodawca w umowie o pracę nie może określić wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym. Dla części etatu wynagrodzenie nie może być niższe niż kwota najniższego wynagrodzenia odpowiadająca części etatu.  


Nieważny jest również zapis o możliwości dokonania potrąceń z tytułu ewentualnych szkód wyrządzonych pracodawcy w przyszłości. Potrącenia mogą odbywać się wyłącznie zgodnie z zasadami określonymi przez kodeks pracy w odniesieniu do konkretnej kwoty szkody.  


Pracodawca poprzez zapisy w umowie o pracę nie może zobowiązać pracownika do nieujawniania kwoty swojego wynagrodzenia innym pracownikom.


Terminy zatrudnienia na okres próbny i czas określony nie mogą być dłuższe niż wynika to z przepisów kodeksu pracy. Umowa zawarta na dłuższy okres, po przekroczeniu dopuszczalnej ilości miesięcy przekształcają się w umowę o pracę  na czas nieokreślony.

 
Miejsce pracy pracownika musi zostać jednoznacznie określone. Nieważne są zapisy o możliwości przeniesienia pracownika bez określenia przyszłego miejsca wykonywania pracy.


Za niekorzystne dla pracownika, a co za tym idzie nieważne uznawane są klauzule dotyczące zakazu podejmowania pracy o charakterze niekonkurencyjnym dla obecnego pracodawcy w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy.  Zapisy w umowach o pracę dotyczące zakazu konkurencji również nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż wynika to z kodeksu pracy.


Sposób i terminy rozwiązania umowy o pracę oraz odwołania się pracownika nie mogą być niekorzystne dla pracownika. Jeśli w umowie zostanie wpisany inny termin niż wynika to z kodeksu pracy będzie on obowiązywał pracownika pod warunkiem, że będzie dla niego korzystny. 
 

 

 

 

Źródło: pracosfera.com 

 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin