Od 1 stycznia 2016 roku zmianie ulegają zasady podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym zleceniobiorców.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.
W przypadku umów zleceń zawartych z różnymi pracodawcami, składki będą opłacane obowiązkowo tylko z jednej umowy, jeśli wynagrodzenie z tej umowy wyniesie co najmniej kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu. Z tytułu pozostałych umów zleceniobiorca może być zgłoszony do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych.
Jeżeli kwota wynagrodzenia osiąganego z każdej z tych umów jest niższa od najniższego wynagrodzenia, powstaje obowiązek odprowadzania składek z każdej z nich.
Zleceniobiorca otrzymujący wynagrodzenie z kilku umów, gdy łączna suma wynagrodzenia z tytułu ich wykonywania jest wyższa niż najniższe wynagrodzenie może wybrać, które umowy będą podstawą do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Należy jednak pamiętać, że suma wynagrodzeń z wybranych umów nie może być niższa niż najniższe wynagrodzenie.
Zleceniobiorca mający inne tytuły do ubezpieczeń społecznych np. umowa o pracę, nie ma obowiązku opłacania składek z umowy zlecenia jeśli z innych tytułów osiąga co najmniej najniższe wynagrodzenie.
Zmiany w zasadach opłacaniu składek nie obejmują studentów do 26 roku życia. Umowy zlecenia zawarte ze studentami do 26 roku życia nie stanowią podstawy do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym.