pracosfera.com
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nazywana dyrektywą omnibus wprowadza przepisy mające za zadanie ochronę konsumentów przed nieprawdziwymi opiniami o produktach zamieszczanymi w interncie.
Przedsiębiorca umożliwiający publikowanie opinii o produkcie będzie miał obowiązek wskazać czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy kupili, używali produkt i w jaki sposób jest to weryfikowane. Jeśli przedsiębiorca nie weryfikuje czy opinie rzeczywiście pochodzą od faktycznych nabywców lub użytkowników produktu musi wyraźnie o tym fakcie poinformować.
Dodatkowo powiększona zostanie czarna lista nieuczciwych praktyk rynkowych.
Przedsiębiorca nie będzie mógł podawać informacji, że udostępnione opinie pochodzą od osób, które kupiły i używały produkt jeśli w praktyce nie przeprowadza weryfikacji czy opinie są zamieszczane przez konsumentów kupujących i używających ten produkty.
Przedsiębiorcy nie będą mogli zamieszczać lub zlecić innej osobie umieszczania nieprawdziwych opinii lub rekomendacji konsumentów albo zniekształcać lub zlecać innej osobie zniekształcania opinii lub rekomendacji konsumentów, w celu promowania produktów. Zakaz obejmuje między innymi kupowanie nieprawdziwych pozytywnych opinii, również od wyspecjalizowanych podmiotów lub manipulowanie wpisami przez usuwanie prawdziwych negatywnych opinii o produkcie lub przedsiębiorcy.
W Polsce przepisy wejdą w życie po wprowadzeniu zmian w polskich ustawach konsumencki.
Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad ma być traktowane jako praktyki handlowe wprowadzające w błąd i może skutkować nałożeniem kary przez Prezesa UOKIK.
Źródło: pracosfera.com