Realizacja recept

od lipca 2024

 

 

Nowe, obowiązkowe

wyposażenie samochodu

 

 

 

 

pracosfera.com

Otyłość brzuszna

15 kwietnia 2015
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
1 lipca 2024 roku w Warszawie zaczynie działać Strefa Czystego
Płaca minimalna od 1 lipca 2024 roku wynosić będzie 4300
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy
Od 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące

Praca biurowa nie jest wolna od zagrożeń dla zdrowia pracowników. Siedzący tryb pracy może przyczyniać się do schorzeń kręgosłupa, wad postawy, wad wzroku, otyłości. Szczególnie niekorzystny dla zdrowia jest brak ruchu charakterystyczny dla pracy biurowej w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej poza biurem.

 


Otyłość i brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej oraz niewydolności serca, cukrzycy i przedwczesnej śmierci. Wyniki badań opublikowanych w American Journal of Clinical wskazują, że zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci wystąpiło u grup badanych łączących aktywność fizyczną w pracy z aktywnością poza pracą. Wydatek energetyczny równoważny 20 minutom energicznego spaceru znacznie zmniejszał ryzyko przedwczesnej śmierci.

Ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, schorzeń układu kostnego i pokarmowego u pracowników biurowych jest otyłość brzuszna. Otyłością brzuszną określa się nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowe w jamie brzusznej przekraczające fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne organizmu, mogące doprowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia.

Obecnie stosowanych jest kilka sposobów pomiaru otyłości, najbardziej znane to:

 

  • Wskaźnik BMI - stosowany u ludzi dorosłych w większości przypadków jest użytecznym wskaźnikiem do określenia masy ciała. Wadą tego sposobu pomiaru jest brak możliwości uwzględnienia przyczyny nadmiernej wagi, która nie musi wynikać z odkładnia się tkanki tłuszczowej. Może być skutkiem np. gromadzenia się nadmiernej ilości wody w organizmie, u osób chorych.

  • Wskaźnik WHR jest stosowany w klinicznej metodzie identyfikacji pacjentów z otyłością brzuszną. Za nieprawidłowy uznaje się stosunek obwodu talii do obwodu bioder jeśli jego wartość przekracza 1,0 u mężczyzn i 0,85 u kobiet.

  • Pomiar grubości fałdu skórnego.

  • Pomiar obwodu talii jest używany do pomiaru otyłości brzusznej. Wartość obwodu talii przekraczająca u kobiet 88 cm, a u mężczyzn 102 cm wskazuję na zbyt duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Również w tej metodzie przy pomiarze należy uwzględnić odstępstwa od podanej normy, spowodowane innymi czynnikami niż nagromadzenie tkanki tłuszczowej.

Powodem występowania otyłości brzusznej u pracowników pracujących w biurze jest mała ilość ruchu, stres i przyswajanie nadmiernej ilości kalorii. Jednak w wielu przypadkach zwiększenie ilości ruchu i ograniczenie ilości przyswajanych kalorii nie powoduje natychmiastowego spadku masy ciała. Najczęstszym powodem tego stanu jest niedostosowanie diety oraz ilości ruch do zapotrzebowania energetycznego organizmu konkretnej osoby.

Aby skutecznie pozbyć się otyłości, przy wyborze metody odchudzania należy uwzględnić wiek, płeć, stan zdrowia a nawet miejsce pochodzenia i warunki środowiskowe np. klimat. Należy również wziąć pod uwagę, że zmiana sposobu odżywiania stosowana przez krótki okres czasu na ogół nie wpływa na zmniejszenie otyłości brzusznej. Organizm potrafi zrekompensować utratę energii poprzez spowolnienie metabolizmu czyli zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne. Zdarza się również, że mimo spadku wagi nie zmniejsza się otyłość brzuszna, przyczyną może być moczopędna dieta lub preparaty odchudzające, które redukują ilość wody w organizmie nie zmniejszając ilości tłuszczu.

Nie należy się natomiast zniechęcać, gdy mimo intensywnych ćwiczeń i ograniczenia kalorii waga nie spada, a zmniejsza się obwód talii. W takim przypadku następuje spalenie tkanki tłuszczowej i odbudowa tkanki mięśniowej, co jest zjawiskiem pożądanym w leczeniu otyłości.

 

 
Źródło: pracosfera.com 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin