pracosfera.com
Pacjent zgłaszający się do lekarza otrzymuje najczęściej zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, rejestrowane bezpośrednio w systemie ZUS. Tak wystawionego zwolnienia nie dostarcza pracodawcy ponieważ jest ono widoczne w systemie ZUS PUE.
Istnieją jednak okoliczności uprawniające lekarza do wystawienia zwolnienia lekarskiego w formie alternatywnej czyli wydruku.
Lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie w trybie alternatywnym tylko jeśli nie jest możliwe jego wystawienie w formie elektronicznej z powodu braku połączenia internetowego lub braku możliwości podpisania zaświadczenia w systemie komputerowym. W takim przypadku pacjent otrzymuje zaświadczenie w postaci formularza wypełnionego, podpisanego przez lekarza i opatrzonego pieczątką. Wydruki podobnie jak to było w przypadku tradycyjnych zwolnień lekarskich wystawianych na drukach papierowych mają unikalny identyfikator zarejestrowany w systemie, zawierający serię i numer.
Pracownik zobowiązany jest do przekazania tak wystawionego zwolnienia lekarskiego pracodawcy, mimo, że później zostanie wpisane do systemu ZUS.
Zwolnienie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym powinno zostać wpisane przez lekarza do systemu teleinformatycznego i przesłane jako e-ZLA w ciągu 3 dni roboczych od dnia wystawienia na skrzynkę podawczą ZUS. Jeśli nie jest to możliwe zwolnienie musi zostać przekazane najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych do ZUS.