Plan urlopów ma w założeniu pomóc w rozplanowaniu czasu pracy pracowników. To czy usprawnia pracę czy stanowi dodatkowe obciążenie organizacyjne zależy przede wszystkim od specyfiki firmy.
Czy wszyscy pracodawcy muszą sporządzać plan urlopów?
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca powinien udzielić urlop wypoczynkowych na podstawie planu urlopów.
Planu urlopów nie muszą tworzyć pracodawcy, u których nie działa organizacja związkowa lub jeśli związki zawodowe działające u pracodawcy wyraziły zgodę na nietworzenie planu urlopów.
Kiedy sporządzany jest plan urlopów?
Kodeks pracy nie określa terminu sporządzenia planu urlopów. Przyjmuje się, że plan urlopów powinien być przygotowany i podany do wiadomości pod koniec lub na początku roku.
W jaki sposób pracodawca podaje do wiadomości terminy urlopów?
Nie ma jednego obowiązującego wszystkich pracodawców sposoby ogłaszania terminu urlopów. Informacja jest przekazywana w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
W jaki sposób ustalany jest plan urlopów?
Plan urlopów ustala pracodawca mając na uwadze wnioski urlopowe pracowników. Terminy wybrane przez pracowników mogą nie zostać uwzględnione jeśli zakłócałyby funkcjonowanie zakładu pracy.
Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu pracownikom powracającym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim, po podstawowym lub dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu określony w planie urlopów?
Zarówno pracownik jak i pracodawca mogą przesunąć termin urlopu. Pracownik może wnioskować o przesunięcie urlopu z ważnych przyczyn.
Pracodawca może przesunąć urlop pracownika, jeśli jego nieobecność powodowałaby zakłócenie pracy firmy.
Przesunięcie urlopu może też wynikać z przyczyn niezależnych od pracownika np. choroby.
W jaki sposób ustala się terminy urlopów, gdy pracodawca nie sporządza planu urlopów?
Terminy urlopów ustalane są z każdym pracownikiem indywidualnie.