pracosfera.com
Podatek od plastiku został wprowadzony w Polsce w styczniu 2024 roku w związku z dyrektywą Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego dotyczącą ograniczenia wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową lub gastronomiczną, sprzedający napoje lub żywność w opakowaniach jednorazowych zapłacą tzw. podatek od plastiku.
W praktyce opłata jest pobierana od konsumentów, kupujących żywność lub napoje w opakowaniach z tworzyw sztucznych.
Według rozporządzenia, regulującego opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniem, opłaty wyniosą:
20 groszy - w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
25 groszy - w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:
przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos;
zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika;
gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie - w tym pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.
Dodatkowo firmy obracające towarami wytwarzanymi z tworzyw sztucznych będą musiały w każdym roku osiągnąć określony w rozporządzeniu minimalny poziom zebranych odpadów z plastiku, do recyklingu.
Źródło: pracosfera.com