Informacja o warunkach

zatrudnienia 2023

 

 

Informacja o warunkach

zatrudnienia -

miejsce pracy

 

 

 

Skierowanie pracownika

do pracy zdalnej

 

pracosfera.com

Podatek od umowy zlecenia i umowy o dzieło

16 lipca 2015
Pracodawca w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do
Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzone w kwietniu 2023 roku zmieniły
Praca zdalna jest zazwyczaj wykonywana po wyrażeniu zgody przez pracodawcę
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany w zatrudnianiu na okres próbny.
Nowelizacja Kodeksu pracy w 2023 roku wprowadza zmiany w zakresie
Nowelizacja Kodeksu pracy mająca na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do

Umowy cywilnoprawne takie jak: umowa zlecenie i umowa o dzieło różnią się nie tylko rezultatem tych umów, ale także wynagrodzeniem, jakie otrzymasz po ich wykonaniu. Umawiając się ze zleceniodawcą na taką samą kwotę brutto na umowie zleceniu i na umowie o dzieło możesz otrzymać zupełnie różne kwoty netto. Wysokość kwoty netto uzależniona będzie od tego czy będziesz musiał zapłacić składki ZUS oraz jaki zapłacisz podatek, a w szczególności, jakie przysługują ci koszty uzyskania przychodu.

 

Umowa o dzieło


Zawierając umowę o dzieło zapłacisz podatek w wysokości 18%. Istotne znaczenie w przypadku tego typu umowy mają koszty uzyskania przychodu. W zależności od rodzaju pracy, jaką wykonasz będziesz mógł odliczyć koszty uzyskania przychodu:

 

  • w wysokości 50%, jeżeli korzystasz z prawa autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, (jeśli dzieło ma charakter działalności twórczej)

  • w wysokości 20% w pozostałych przypadkach (art. 22 ust. 9 pkt 3 i 4 updof)

 

Koszty uzyskania przychodu oblicza się od przychodu. Jeśli podlegasz ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy o dzieło (zawarłeś umowę o dzieło z pracodawcą lub wykonujesz ją na rzecz podmiotu, z którym pozostajesz w stosunku pracy) koszty uzyskania oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

 

Umowa zlecenie


Zawierając umowę zlecenie zapłacisz podatek w wysokości 18%.

Koszty uzyskania przychodu oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne i wynoszą 20%. Jeśli nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenia (jesteś studentem lub uczniem i nie ukończyłeś 26 roku życia lub jesteś zatrudniony w innej firmie, w której uzyskujesz wynagrodzenie równe bądź wyższe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę) koszty uzyskania oblicza się bezpośrednio od przychodu.

 

Od powyższej reguły istnieje wyjątek. Dla umów zleceń, których wartość w miesiącu jest niższa niż 200zł. stosuje się ryczałtową formę opodatkowania. Zryczałtowany podatek od przychodów, pobierany jest bez pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania i przychodów tych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej (art. 30 ust. 3 i ust. 8 ustawy podatkowej).

 

Źródło: pracosfera.com

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin