Ulga w opłacaniu

składek ZUS

 

 

 

Zmiana czasu letniego

2024

 

 

 

programu Aktywny Rodzic

 

pracosfera.com

Podatek od umowy zlecenia i umowy o dzieło

16 lipca 2015
Od 1 listopada 2024 roku wejdą w życie przepisy pozwalające
W 2024 roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi
Od 1 października 2024 r. będzie można składać do ZUS
Od 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy mające zapobiegać
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Umowy cywilnoprawne takie jak: umowa zlecenie i umowa o dzieło różnią się nie tylko rezultatem tych umów, ale także wynagrodzeniem, jakie otrzymasz po ich wykonaniu. Umawiając się ze zleceniodawcą na taką samą kwotę brutto na umowie zleceniu i na umowie o dzieło możesz otrzymać zupełnie różne kwoty netto. Wysokość kwoty netto uzależniona będzie od tego czy będziesz musiał zapłacić składki ZUS oraz jaki zapłacisz podatek, a w szczególności, jakie przysługują ci koszty uzyskania przychodu.

 

Umowa o dzieło


Zawierając umowę o dzieło zapłacisz podatek w wysokości 18%. Istotne znaczenie w przypadku tego typu umowy mają koszty uzyskania przychodu. W zależności od rodzaju pracy, jaką wykonasz będziesz mógł odliczyć koszty uzyskania przychodu:

 

  • w wysokości 50%, jeżeli korzystasz z prawa autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, (jeśli dzieło ma charakter działalności twórczej)

  • w wysokości 20% w pozostałych przypadkach (art. 22 ust. 9 pkt 3 i 4 updof)

 

Koszty uzyskania przychodu oblicza się od przychodu. Jeśli podlegasz ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy o dzieło (zawarłeś umowę o dzieło z pracodawcą lub wykonujesz ją na rzecz podmiotu, z którym pozostajesz w stosunku pracy) koszty uzyskania oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

 

Umowa zlecenie


Zawierając umowę zlecenie zapłacisz podatek w wysokości 18%.

Koszty uzyskania przychodu oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne i wynoszą 20%. Jeśli nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenia (jesteś studentem lub uczniem i nie ukończyłeś 26 roku życia lub jesteś zatrudniony w innej firmie, w której uzyskujesz wynagrodzenie równe bądź wyższe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę) koszty uzyskania oblicza się bezpośrednio od przychodu.

 

Od powyższej reguły istnieje wyjątek. Dla umów zleceń, których wartość w miesiącu jest niższa niż 200zł. stosuje się ryczałtową formę opodatkowania. Zryczałtowany podatek od przychodów, pobierany jest bez pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania i przychodów tych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej (art. 30 ust. 3 i ust. 8 ustawy podatkowej).

 

Źródło: pracosfera.com

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin