Ulga w opłacaniu

składek ZUS

 

 

 

Zmiana czasu letniego

2024

 

 

 

programu Aktywny Rodzic

 

pracosfera.com

Prace sezonowe w zimie

03 stycznia 2016
Od 1 listopada 2024 roku wejdą w życie przepisy pozwalające
W 2024 roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi
Od 1 października 2024 r. będzie można składać do ZUS
Od 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy mające zapobiegać
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Warunki atmosferyczne sprawiają, że ilość ofert pracy w okresie zimowym jest znacznie mniejsza niż w pozostałych porach roku. Jednak nie wszystkie branże odczuwają stagnację w związku z niskimi temperaturami i opadami śniegu. 

 

Sezon zimowy jest okresem wzmożonego zapotrzebowania na pracowników tymczasowych w górskich miejscowościach turystycznych, zarówno w kraju jak i za granicą. Poszukiwani są głównie kucharze, kelnerzy, pokojówki, animatorzy, opiekunki do dzieci. Stawki wynagrodzeń dla tej grupy zatrudnionych nie odbiegają od wynagrodzeń oferowanych w sezonie letnim w branży turystycznej.

 

Na pracę sezonową mogą liczyć również instruktorzy narciarstwa i instruktorzy snowboardu. Sezon trwa od grudnia do marca, a w Alpach do maja. Zarobki uzależnione są od kraju i miejscowości, w której instruktor prowadzi kursy, ilości osób na kursie oraz od umiejętności instruktora również umiejętności interpersonalnych. Instruktorzy w kraju mogą zarobić średnio od 50 do ponad 100 zł za godzinę brutto. Pracując z grupami zorganizowanymi mogą liczyć na darmowy wstęp na wyciągi, wyżywienie i zakwaterowanie. Wadą pracy instruktora sportów zimowych jest niestabilność zarobków spowodowana wpływem pogody na ilość pracy. 

 

Opady śniegu są czynnikiem, dzięki któremu pojawiają się oferty pracy dotyczące odśnieżania ulic i dachów. Ze względu na zmienność warunków atmosferycznych pracownik zatrudniony do odśnieżania jest na ogół wynagradzany według stawki godzinowej lub od ilości m2 odśnieżonej powierzchni. Zdarzają się też oferty pracy z wynagrodzeniem według stawki miesięcznej, czyli niezależnej od ilości śniegu do usunięcia w miesiącu. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od rodzaju terenu, który trzeba uprzątnąć. Z reguły niższe stawki oferowane są przy odśnieżaniu ulic, niż przy odśnieżaniu dachów. Na wysokość wynagrodzenia zatrudnionych przy odśnieżaniu dachów mają wpływ doświadczenie i posiadane badania uprawniające do pracy na wysokościach. Stawki za godzinę pracy przy odśnieżaniu dachów oferowane w ogłoszeniach w 2015 roku wynosiły średnio od 9 do 20 zł brutto za godzinę. Wyższe stawki oferowane są w okresie, w którym z powodu nagłych i intensywnych opadów śniegu zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników z uprawnieniami jest większe niż ich podaż. Wadą pracy przy odśnieżaniu są trudne warunki atmosferyczne oraz brak stabilności wynagrodzenia.

 

Źródło: pracosfera.com 

 
 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin