pracosfera.com
Od 1 lipca 2022 roku weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące roamingu w krajach UE i Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Do 2023 roku przedłużono możliwość korzystania z roamingu na terenie UE bez dodatkowych opłat z zastrzeżeniem uczciwego korzystania z usług roamingu oraz możliwości zastosowania odstępstwa w celu zachowania zrównoważonego charakteru opłat krajowych.
Osoby podróżujące mogą dzwonić i korzystać z Internetu za granicą na takich samych warunkach jak w swoim kraju.
Usługi detaliczne roamingu regulowanego oferowane przez dostawców usług nie mogą być mniej korzystne niż usługi na rynku krajowym, w szczególności pod względem jakości usługi przewidzianej w umowie jeżeli w roamingu są dostępne te same technologie i generacja sieci. W umowie roamingu regulowanego powinno zostać jasno i precyzyjnie określone w jaki sposób oferowane usługi mogą się różnić od usług oferowanych w kraju. Powinien znaleźć się zapis w jaki sposób czynniki takie jak np. szybkość, opóźnienia i dostępność usług roamingu z uwagi na dostępność pewnych technologii, zasięg lub wahania spowodowane przez czynniki zewnętrzne np. topografię mogą mieć wpływ na jakość usług.
Dla klientów objętych domyślnym limitem kwotowym lub domyślnym limitem transferu danych, wynoszącym 50 euro wprowadzony został dodatkowy próg wynoszący 100 euro. Po przekroczeniu kwoty 100 euro w miesięcznym okresie fakturowania klient otrzyma dodatkowe powiadomienie z procedurą dotyczącą działań jakie należy podjąć w celu kontynuowania usługi oraz koszt dodatkowych jednostek do wykorzystania.
Obniżone zostały również kwoty maksymalnych opłat dodatkowych stosowanych w przypadku stwierdzenia przez dostawcę usług niewłaściwego lub niestandardowego korzystania przez klientów z usług roamingu.
Źródło: pracosfera.com