pracosfera.com
Myśl o cellulicie pojawia się znienacka i przybiera na sile wraz ze zbliżającym się urlopem lub innymi wydarzeniami w czasie, których człowiek chciałby wyglądać co najmniej dobrze. Dlaczego piszę człowiek, a nie kobieta zwłaszcza z nadwagą? Wbrew utartym stereotypom cellulit dotyka nie tylko kobiety, może wystąpić również u mężczyzn.
Jak się pozbyć cellulitu?
Niestety wróg jest przebiegły, a walka z nim wymaga samodyscypliny. Na dzień dzisiejszy stan zaawansowania kosmetologii i medycyny estetycznej nie pozwala na całkowite i definitywne pozbycie się cellulitu. Skóra w miejscach szczególnie narażonych na jego występowanie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, wskazane jest również wyeliminowanie lub zmniejszenie czynników ryzyka. Cellulit pojawia się z reguły nie wcześniej niż po okresie dojrzewania, zarówno u osób z nadwagą, szczupłych jak i bardzo szczupłych. Za widoczne na skórze bioder, kolan, pośladków, ramion zgrubienia i grudki odpowiadają takie czynniki jak nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej.
Jeśli nie jesteś szczęściarzem, którego ten problem zupełnie nie dotyczy przyjrzyj się swojemu cellulitowi.
Cellulit może być spowodowany przesuwaniem się rezerw wody i tłuszczu w kierunku zewnętrznym skóry i jest to tzw. cellulit wodny - obrzękowy.Pojawia się zwłaszcza u osób szczupłych i jest związany ze zmianami hormonalnymi. Możesz go zauważyć na nogach i biodrach. Cellulit może wystąpić również na skutek powiększania się zawartości cukrów i kwasów tłuszczowych w komórkach tłuszczowych umiejscowionych w głębokich warstwach skóry właściwej oraz tkanki łącznej. Jest to cellulit tłuszczowy. Dotyka częściej osoby z nadwagą i ludzi otyłych, występuje na brzuch, udach i pośladkach. Kolejnym rodzajem cellulitu jest cellulit cyrkulacyjny, jest dość twardy i bolesny w dotyku.
Cellulit ma tendencję do zmian. Wyróżniamy pięć faz jego rozwoju.
Jeśli leżąc lub stojąc nie widzisz nierówności na skórze, dopiero po ściśnięciu fałdu skóry między palcami widać grudki i nierówności to na twojej skórze pojawił się cellulit w I fazie. Pozbycie się pomarańczowej skórki w tej fazie nie stanowi większego problemu.
Jeśli leżąc lub stojąc widzisz nieznaczne nierówności na skórze z wyglądu przypominające skórkę pomarańczy, a po ściśnięciu między palcami wyczujesz niewielkie grudki lub guzki cellulit na twojej skórze znajduje się w II fazie.
Jeśli po napięciu mięśni zauważysz zagłębienia jak na skórce pomarańczy masz cellulit w III fazie.
Jeśli na twojej skórze występują liczne grudki, guzki i bruzdy, cellulit objął naczynia żylne, komórki tłuszczowe, tkankę łączną w obrębie skóry. Jest to cellulit w fazie IV
Jeśli na twojej skórze występują duże liczne guzy masz cellulit w V czyli ostatniej fazie.
Określenie fazy w której znajduje się twoja skóra, może pomóc w ustaleniu planu działania i realnym spojrzeniu na rezultaty jakie możesz osiągnąć. O ile cellulit w I fazie można usunąć całkowicie, choć nie na zawsze, to cellulit w ostatniej fazie możesz znacznie zredukować, jednak skóra nie stanie się całkowicie gładka.
Sposoby na cellulit
Wyeliminuj lub ogranicz czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu:
Ogranicz spożycie fast foodów, słodyczy, alkoholu.
Nie doprowadzaj do odwodnienia organizmu.
Zmniejsz nadwagę przy cellulicie tłuszczowym.
Zwiększ ilość ruchu w czasie dnia zwłaszcza jeśli wykonujesz pracę "siedzącą".
Zastosuj kosmetyki antycellulitowe. Możesz skorzystać z gotowych preparatów, lub zastosować domowe sposoby jak np. masaż pillingiem z kawy.
Dobierz ćwiczenia, które pomogą zwalczyć cellulit, często polecane jest pływanie lub aerobik w wodzie.
Jeśli domowe zabiegi kosmetyczne nie są wystarczające lub stawiasz na szybki efekt skorzystaj z profesjonalnych zabiegów.
Nie poddawaj się jeśli efekty nie będą widoczne po kilku lub kilkunastu dniach, walka z cellulitem wymaga czasu.
Źródło: pracosfera.com