pracosfera.com
Niezależnie od tego czy wykonujemy pracę w pozycji stojącej czy siedzącej na nasz układ ruchu wpływa szereg czynników, mogących przyczynić się do choroby nóg. Niekorzystnie na wygląd i zdrowie nóg działa konieczność wykonywania pracy w tej samej pozycji przez długi okres czasu.
Praca w wygodnym obuwiu, najlepiej sportowym lub z dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi amortyzującymi nacisk i zapobiegającymi zniekształceniom stopy. Obuwie powinno przepuszczać powietrze (nie dotyczy obuwia ochronnego w niektórych zawodach).
Jeśli to możliwe unikanie tzw. garbienia się podczas pracy. Wyprostowaną pozycję najłatwiej osiągnąć stojąc w lekkim rozkroku.
Wykonywanie ćwiczeń zapobiegających zastojowi krwi w żyłach w czasie pracy. Przykład: stajemy w lekkim rozkroku, opierając jedną całą stopę na podłożu a drugą na palcach napinając mięśnie łydki. Ćwiczenie powtarzamy nie mniej niż 2 razy na każdą nogę.
Aby zapobiegać żylakom, po pojawieniu się ich pierwszych objawów można zakładać rajstopy lub podkolanówki uciskowe i ograniczyć ekspozycję na wysoką temperaturę. Warto również skonsultować się z lekarzem, gdyż na rynku istnieje wiele preparatów wzmacniających naczynia krwionośne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
Po pracy, dolegliwości bólowe można złagodzić poprzez ułożenie nóg pod kątem 45% w stosunku do tułowia i poruszanie palcami. Stosować można zimne okłady lub naprzemienne moczenie nóg w ciepłej i zimnej wodzie, kończąc zimną wodą (wysoka temperatura niewskazana jest przy problemach z krążeniem w nogach). Ulgę może przynieść masaż nóg. Na żylaki polecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca podczas siedzenia lub leżenia.
Wskazane jest rekreacyjne uprawianie sportu.
Po pracy, na bolące nogi stosować można zimne okłady lub naprzemienne moczenie nóg w ciepłej i zimnej wodzie, kończąc zimną wodą (wysoka temperatura niewskazana jest przy problemach z krążeniem w nogach). Ulgę może przynieść masaż nóg. Na żylaki polecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca podczas siedzenia lub leżenia.
Praca w wygodnym obuwiu, najlepiej sportowym lub z dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi amortyzującymi nacisk i zapobiegającymi zniekształceniom stopy. Obuwie powinno przepuszczać powietrze (nie dotyczy obuwia ochronnego w niektórych zawodach).
Wykonywanie ćwiczeń zapobiegających zastojowi krwi w żyłach w czasie pracy.
Częsta zmiana pozycji.
Po pojawieniu się pierwszych objawów żylaków można zakładać rajstopy lub podkolanówki uciskowe. Ograniczyć ekspozycję na wysoką temperaturę. Warto również skonsultować się z lekarzem, gdyż na rynku istnieje wiele preparatów wzmacniających naczynia krwionośne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
Po pracy, dolegliwości bólowe można złagodzić poprzez ułożenie nóg pod kątem 45% w stosunku do tułowia i poruszanie palami. Stosować można zimne okłady lub naprzemienne moczenie nóg w ciepłej i zimnej wodzie, kończąc zimną wodą (wysoka temperatura niewskazana jest przy problemach z krążeniem w nogach). Ulgę może przynieść masaż nóg. Na żylaki polecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca podczas siedzenia lub leżenia.
Zwiększenie aktywności fizycznej po pracy. Rekreacyjne uprawianie sportu, czy choćby długi spacer poprawia sprawność układu mięśniowego i zaopatrzenie skóry oraz tkanki podskórnej w tlen. W przypadku wystąpienia żylaków należy zwrócić uwagę, że nie każdy rodzaj sportu będzie korzystnie wpływał na stan nóg.
przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki
przewlekłe zapalenie kaletki maziowej
przewlekłe uszkodzenie łękotki u osób wykonujących pracę w pozycji klęczącej lub kucznej
zmęczeniowe złamanie kości
Źródło: pracosfera.com
|