Regulamin

 

O pracosfera

Kontakt

 

Niezależnie od tego czy wykonujemy pracę w pozycji stojącej czy siedzącej na nasz układ ruchu wpływa szereg czynników, mogących przyczynić się do choroby nóg. Niekorzystnie na wygląd i zdrowie nóg działa konieczność wykonywania pracy w tej samej pozycji przez długi okres czasu. 

 
Praca w pozycji stojącej
 
Osoby pracujące od kilku do kilkunastu godzin dziennie w pozycji stojącej uskarżają się najczęściej na obrzęki, kurcze mięśni, bóle nóg, uczucie ciężkich nóg, odciski, bóle śródstopia, haluksy, zmiany skórne, pękające naczynka krwionośne i żylaki. Praca stojąca obciąża układ kostny, mięśniowy i krwionośny. Prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych objawów zależy również od dodatkowych czynników takich jak skłonności genetyczne, wiek, waga, niekorzystne warunki np. zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura i choroby przewlekłe. Niebagatelne znaczenie ma również ilość lat pracy w pozycji stojącej. Przez lata pracy w pozycji stojącej dochodzi do mikrourazów, które skumulowane w czasie mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian.
 
Sposoby na zdrowe nogi - praca w pozycji stojącej
 • Praca w wygodnym obuwiu, najlepiej sportowym lub z dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi amortyzującymi nacisk i zapobiegającymi zniekształceniom stopy. Obuwie powinno przepuszczać powietrze (nie dotyczy obuwia ochronnego w niektórych zawodach). 

 • Jeśli to możliwe unikanie tzw. garbienia się podczas pracy. Wyprostowaną pozycję najłatwiej osiągnąć stojąc w lekkim rozkroku. 

 • Wykonywanie ćwiczeń zapobiegających zastojowi krwi w żyłach w czasie pracy. Przykład: stajemy w lekkim rozkroku, opierając jedną całą stopę na podłożu a drugą na palcach napinając mięśnie łydki. Ćwiczenie powtarzamy nie mniej niż 2 razy na każdą nogę.

 • Aby zapobiegać żylakom, po pojawieniu się ich pierwszych objawów można zakładać rajstopy lub podkolanówki uciskowe i ograniczyć ekspozycję na wysoką temperaturę. Warto również skonsultować się z lekarzem, gdyż na rynku istnieje wiele preparatów wzmacniających naczynia krwionośne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.  

 • Po pracy, dolegliwości bólowe można złagodzić poprzez ułożenie nóg pod kątem 45% w stosunku do tułowia i poruszanie palcami. Stosować można zimne okłady lub naprzemienne moczenie nóg w ciepłej i zimnej wodzie, kończąc zimną wodą (wysoka temperatura niewskazana jest przy problemach z krążeniem w nogach). Ulgę może przynieść masaż nóg. Na żylaki polecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca podczas siedzenia lub leżenia.

 • Wskazane jest rekreacyjne uprawianie sportu.

 

Praca w pozycji siedzącej
 
Wbrew obiegowej opinii, że problemy z nogami dotyczą tylko pracy stojącej również praca siedząca i wielogodzinna nauka przy biurku wpływa niekorzystnie na stan nóg. Głównymi dolegliwościami są  żylaki, drętwienie, bóle i obrzęk nóg oraz zmiany skórne. Prawdopodobieństwo pojawienia się niepożądanych objawów  wiąże się z występowaniem dodatkowymi czynników, analogicznych jak w przypadku pracy stojącej. Zaliczyć do nich można wiek, skłonności genetyczne, wagę, niekorzystne warunki np. brak możliwości częstej zmiany pozycji z siedzącej na stojącą w przypadku kierowców.
 
Sposoby na zdrowe nogi - praca w pozycji siedzącej
 • Praca w wygodnym, nieuciskającym nóg, przepuszczającym powietrze obuwiu (nie dotyczy obuwia ochronnego w niektórych zawodach).
 • Zachowanie wyprostowanej postawy tzw. niegarbienie się.
 • Wykonywanie ćwiczeń zapobiegających zastojowi krwi w żyłach w czasie pracy np. krótki spacer, położenie nóg w pozycji 45% do tułowia, ruszanie palcami.
 • Stosowanie profilaktyki przeciw żylakowej. Po pojawieniu się ich pierwszych objawów można zakładać rajstopy lub podkolanówki uciskowe. Ograniczyć ekspozycję na wysoką temperaturę. Warto również skonsultować się z lekarzem, gdyż na rynku istnieje wiele preparatów wzmacniających naczynia krwionośne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
 • Zwiększenie aktywności fizycznej po pracy. Rekreacyjne uprawianie sportu, czy choćby długi spacer poprawia sprawność układu mięśniowego i zaopatrzenie skóry oraz tkanki podskórnej w tlen. W przypadku wystąpienia żylaków należy zwrócić uwagę, że nie każdy rodzaj sportu będzie korzystnie wpływał na stan nóg. 
 • Po pracy, na bolące nogi stosować można zimne okłady lub naprzemienne moczenie nóg w ciepłej i zimnej wodzie, kończąc zimną wodą (wysoka temperatura niewskazana jest przy problemach z krążeniem w nogach). Ulgę może przynieść masaż nóg. Na żylaki polecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca podczas siedzenia lub leżenia.

 
Praca w innej wymuszonej pozycji
 
Istnieje wiele zawodów, które nie dają się jednoznacznie zakwalifikować jako praca siedząca lub stojąca, na przykład praca posadzkarzy odbywa się w pozycji klęczącej. Jest to również praca w pozycji wymuszonej, z dużym naciskiem na nogi, mogąca doprowadzić do wielu schorzeń. Jednym z poważniejszych jest przewlekłe uszkodzenie łękotki.
 
Sposoby na zdrowe nogi - praca w innej pozycji wymuszonej
 • Praca w wygodnym obuwiu, najlepiej sportowym lub z dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi amortyzującymi nacisk i zapobiegającymi zniekształceniom stopy. Obuwie powinno przepuszczać powietrze (nie dotyczy obuwia ochronnego w niektórych zawodach). 

 • Wykonywanie ćwiczeń zapobiegających zastojowi krwi w żyłach w czasie pracy.

 • Częsta zmiana pozycji. 

 • Po pojawieniu się pierwszych objawów żylaków można zakładać rajstopy lub podkolanówki uciskowe. Ograniczyć ekspozycję na wysoką temperaturę. Warto również skonsultować się z lekarzem, gdyż na rynku istnieje wiele preparatów wzmacniających naczynia krwionośne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. 

 • Po pracy, dolegliwości bólowe można złagodzić poprzez ułożenie nóg pod kątem 45% w stosunku do tułowia i poruszanie palami. Stosować można zimne okłady lub naprzemienne moczenie nóg w ciepłej i zimnej wodzie, kończąc zimną wodą (wysoka temperatura niewskazana jest przy problemach z krążeniem w nogach). Ulgę może przynieść masaż nóg. Na żylaki polecany jest odpoczynek z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca podczas siedzenia lub leżenia.

 • Zwiększenie aktywności fizycznej po pracy. Rekreacyjne uprawianie sportu, czy choćby długi spacer poprawia sprawność układu mięśniowego i zaopatrzenie skóry oraz tkanki podskórnej w tlen. W przypadku wystąpienia żylaków należy zwrócić uwagę, że nie każdy rodzaj sportu będzie korzystnie wpływał na stan nóg.

 

Jak duży problem stanowić mogą choroby nóg świadczyć może fakt, że niektóre przewlekłe choroby układu ruch, wywołane sposobem wykonywania pracy uznane zostały za choroby zawodowe. Należą do nich:
 • przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki

 • przewlekłe zapalenie kaletki maziowej

 • przewlekłe uszkodzenie łękotki u osób wykonujących pracę w pozycji klęczącej lub kucznej

 • zmęczeniowe złamanie kości

 
Źródło: pracosfera.com 

 

  Święto przypadające na inny dzień niż niedziela jest dla pracownika
Od 16 maja 2021 r. pracodawcy zgłaszając nowego pracownika do
Osoby, które chorowały na Covid-19 i z tego powodu odczuwają
Osoby rozliczające podatek na deklaracjach PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 lub
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii podatnicy mają możliwość odliczenia
Rozliczając deklaracje podatkowe za 2020 rok podatnicy mogą obniżyć podatek
23 sierpnia 2014

Sposób na zdrowe nogi

 

pracosfera.com

 

 

 

Dzień wolny

za pierwszego maja 

 

 

 

 

 

Zgłoszenie do ZUS

z kodem zawodu

 

 

 

 

 

Rehabilitacja

po Covid-19