Przedłużenie ważności

orzeczeń

niepełnosprawności

 

 

 

Nowe obowiązki

rodziców

 

pracosfera.com

Świadczenie rehabilitacyjne

25 października 2015
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Do 15 sierpnia 2024 roku Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
Od 1 lipca 2024 r. można składać wnioski do ZUS
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
O przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego może wystąpić ubezpieczony, który po 182 dniach pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy. W przypadku ciąży lub zachorowania na gruźlicę, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne po 270 dniach pobierania zasiłku chorobowego. 
 
Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane na podstawie decyzji orzecznika ZUS osobom niezdolnym do pracy, u których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.  
 
 
Świadczenie  rehabilitacyjne nie przysługuje:
  • osobom uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

  • osobom uprawnionym do zasiłku dla bezrobotnych, 

  • osobom uprawnionym do zasiłku przedemerytalnego,

  • osobom uprawnionym do świadczenia przedemerytalnego,

  • osobom uprawnionym do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia,

  • osobom przebywającym na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym,

  • ubezpieczonym, u których niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia co zostało potwierdzone, prawomocnym orzeczeniem sądu,

  • za miesiąc, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej przez osobę uprawnioną do świadczenia rehabilitacyjnego, 

  • jeśli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, ubezpieczonemu nie przysługuje świadczenie z funduszu wypadkowego,

  • jeśli ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku nie przysługuje świadczenie z funduszu wypadkowego,

  • jeśli ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania nie przysługuje świadczenie z funduszu wypadkowego.

 
Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na okres mający przywrócić zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 360 dni. 
 
Pracownik, któremu przyznano świadczenie rehabilitacyjne i przepracował na umowę o pracę w danym zakładzie pracy co najmniej 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy została spowodowana chorobą zawodową albo wypadkiem przy pracy, jest chroniony przed zwolnieniem przez cały okres pobierania zasiłku chorobowego i 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Wyjątkami od tej reguły są zwolnienia z powodu upadłość lub likwidacji zakładu oraz zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika.
 
Podstawę świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa zasiłku chorobowego poprzedzającego to świadczenie. Dla pracowników wysokość podstawy nie podlega ograniczeniu. Po ustaniu zatrudnienia wysokość świadczenia rehabilitacyjnego nie może przekroczyć 100% przeciętnego wynagrodzenia, ustalanego co kwartał dla celów emerytalnych.
 
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
  • 100% podstawy jeśli niezdolność została spowodowana wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową lub trwa w okresie ciąży.

  • 90% podstawy wŹródło: pracosfera.com na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. okresie pierwszych 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

  • 75% podstawy za pozostały okres. 

 
Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego powinna nastąpić w terminie 60 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o świadczenie, dlatego wniosek najlepiej złożyć odpowiednio wcześnie, przed końcem okresu zasiłkowego.
 
 
 
Źródło: pracosfera.com 
 
 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin