Realizacja recept

od lipca 2024

 

 

Nowe, obowiązkowe

wyposażenie samochodu

 

 

 

 

pracosfera.com

Urlop szkoleniowy w celu podnoszenia kwalifikacji

02 czerwca 2014
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
1 lipca 2024 roku w Warszawie zaczynie działać Strefa Czystego
Płaca minimalna od 1 lipca 2024 roku wynosić będzie 4300
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy
Od 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące
Zgodnie z zapisami kodeksu pracy pracodawca powinien ułatwić pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Powyższy zapis nie nakłada jednak na pracodawcę konieczności finansowania każdej formy podnoszenia kwalifikacji wybranej przez pracownika. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Jeśli pracownik podejmie jakąkolwiek formę dokształcania bez wyraźnego skierowania lub zgody firmy, pracodawca może odmówić przyznania urlopu szkoleniowego. 
 
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy przysługuje urlop szkoleniowy.
 
Pracodawca przyznając urlop szkoleniowy zwalnia pracownika z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego, oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy. Urlop szkoleniowy jest udzielany na dni pracy danego pracownika i nie jest przeliczany na godziny. Udziela się go w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarach:
 
  • 6  dni dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,

  • 6  dni dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,

  • 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

 
Pracodawca przyznając urlop szkoleniowy, może domagać się od pracownika, aby ten udokumentował sam fakt podnoszenia kwalifikacji i jego formę, oraz terminy egzaminów. W przypadku gdy pracodawca chce żeby pracownik pozostał w zatrudnieniu po ukończeniu dokształcania, powinien zawrzeć z pracownikiem umowę określającą warunki przyznania urlopu szkoleniowego. Zapisy umowy nie mogą być mniej korzystne od zapisów zawartych w kodeksie pracy. 
 
Nieprzyznanie pracownikowi urlopu szkoleniowego nie wyklucza możliwości udzielenia przez pracodawcę zwolnienia z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub przyznania urlopu bezpłatnego pracownikowi, który z własnej inicjatywy chce podnosić kwalifikacje. Pracodawca może również przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia takie jak: finansowanie kształcenia, pokrycie kosztów przejazdu, zakwaterowania i pomocy naukowych. 
 
 
Źródło: pracosfera.com 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin