pracosfera.com
Tak, możesz zaoszczędzić dokładnie planując termin wyjazdu.
Planując urlop sprawdź:
Kiedy w twojej firmie przyznawane są podwyżki?
Gdy w twojej firmie podwyżki przyznawane są np. w lutym nie wybieraj się na urlop w styczniu. Dostaniesz mniejsze wynagrodzenie za urlop niż gdybyś poszedł na urlop w lutym. Obowiązuje tu zasada, że pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie za urlop, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.
Czy w najbliższym czasie będziesz pracował w godzinach nadliczbowych?
Jeśli dostajesz dodatkowe wynagrodzenie z tytułu nadgodzin np. w maju, korzystne będzie wzięcie urlopu w czerwcu, lipcu lub sierpniu, gdyż do podstawy wynagrodzenia urlopowego przyjmuje się nadgodziny z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających urlop. Oczywiście jedna dodatkowa godzina może być praktycznie niezauważalna przy twoim wynagrodzeniu urlopowym, natomiast kilkanaście lub kilkadziesiąt może dawać zauważalny zastrzyk gotówki.
Sprawdź które, składniki wchodzą do podstawy wynagrodzenia za urlop w twojej firmie?
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia, jakie otrzymasz za pracę będą stanowiły podstawę wynagrodzenia za urlop. Jeśli uda ci się dowiedzieć które, składnik wchodzą do podstawy wynagrodzenia za urlop według regulaminu wynagradzania, możesz kierując się tą samą zasadą co przy nadgodzinach sprawdzić, jaki termin urlopu będzie najbardziej korzystny finansowo.
Jak liczone jest wynagrodzenie za urlop?
Wynagrodzenie za urlop jest liczone jako średnia z trzech ostatnich miesięcy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy twoje wynagrodzenie różni się znacząco w poszczególnych miesiącach. Wtedy jako podstawę przyjmuje się średnią z 12 miesięcy. Jeżeli wynagrodzenie pracownika jest ustalone w stałej stawce miesięcznej (wynagrodzenie zasadnicze, stałe dodatki: stażowy, funkcyjny itp.) i nie otrzymuje on dodatkowych pieniędzy (np. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, miesięcznych premii w różnych wysokościach), za czas urlopu wypoczynkowego otrzyma stałe wynagrodzenie, w pełnej wysokości.
Aby obliczyć wynagrodzenie za urlop, należy dokonać dwóch działań arytmetycznych. Podstawę wymiaru (suma miesięcznych składników wynagrodzenia z trzech lub dwunastu miesięcy poprzedzających urlop) dzieli się przez liczbę godzin, w czasie, których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin urlopu.
Źródło: pracosfera.com