Wynagrodzenie pracowników

młodocianych

 

 

Bezpłatne leki

od września 2023

 

 

Kwota posiłków

zwolniona z ZUS - 2023

 

pracosfera.com

Wypadek w drodze do pracy i z pracy

26 stycznia 2014
Od 1 września 2023 roku zmieniły się stawki wynagrodzenia dla
Od 1 września 2023 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące
Od 1 września 2023 roku wzrośnie wolna od składek ZUS
14 lipca 2023 roku weszły w życie przepisy dotyczące nowego
Od 1 lipca 2023 roku przestały obowiązywać przepisy dotyczące kierowania
Płaca minimalna od 1 lipca 2023 roku wynosi 3600 zł

Panujące obecnie niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają wypadkom w drodze z pracy i do pracy. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

 

Aby wypadek mógł być uznany za wypadek w drodze do pracy lub z pracy muszą być spełnione następujące warunki:
Droga jaką pokonuje pracownik do pracy lub z pracy powinna być drogą najkrótszą. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się również zdarzenie, które nastąpiło gdy droga pomiędzy pracą a domem nie była najkrótsza ze względu na ilość kilometrów, ale była najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych.


Droga nie powinna zostać przerwana. Za przerwanie drogi do lub z pracy nie uważa się przerwy w celu załatwienia spraw życiowo uzasadnionych, których czas nie przekraczał granic potrzeby. Zgodnie z orzecznictwem sądowym sprawami życiowo uzasadnionymi są np. zrobienie drobnych zakupów, odebranie dziecka ze szkoły, zatankowanie samochodu, przejazd z pracy na uczelnię. 
Zdarzenie musi być nagłe oraz wystąpić czynnik zewnętrzny wywołujący wypadek, a więc czynnik znajdujący się poza organizmem poszkodowanego. Przykładowymi czynnikami zewnętrznymi są warunki atmosferyczne, działanie innych osób, czynniki mechaniczne. Za taki czynnik nie uważa się np. przewlekłej choroby pracownika na skutek, której doszło do wypadku. 
 
Z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli po wykorzystaniu zasiłku chorobowego pracownik nadal pozostaje niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne lub renta.

 


Źródło: pracosfera.com 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin