Oszustwa telefoniczne

 

Przedłużenie ważności

orzeczeń

niepełnosprawności

 

pracosfera.com

Wysoka temperatura a praca

23 czerwca 2019
Od 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy mające zapobiegać
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Do 15 sierpnia 2024 roku Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
Od 1 lipca 2024 r. można składać wnioski do ZUS
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków

Panujące upały sprawiają, że zarówno pracodawcy jak i pracownicy stają przed wyzwaniem minimalizowania niekorzystnego wpływu wysokich temperatur na wydajność pracy.

 

Przepisy Kodeksu pracy i BHP określają sposób postępowania w przypadku wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych w miejscu pracy.

 

Gdy wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na pracowników, pracodawca może skrócić czas pracy lub zastosować tzw. przerwy regeneracyjne.

 

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej mogą powstrzymać się od wykonywania pracy po uprzednim poinformowaniu przełożonego, jeśli ich stan psychofizyczny z powodu np. wysokich temperatur nie pozwala na bezpieczne wykonywanie zadań i może stanowić zagrożenie dla innych osób. Nie otrzymają oni jednak wynagrodzenia za czas nieprzepracowany. 

 

Pracownicy mogą przerwać pracę zachowując prawo do wynagrodzenie jeśli zostaną spełnione jednocześnie dwa warunki. Dalsze wykonywanie pracy musi stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika oraz warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP.

 

Odstąpić od pracy po uprzednim poinformowaniu pracodawcy może np. osoba zatrudniona w temperaturze 30 st. C na otwartej przestrzeni, gdy jej stan zdrowia może ulec pogorszeniu na skutek odwodnienia i jeśli jednocześnie brakuje określonego przepisami dostępu do napojów.

 

Pracownik np. biurowy, którego samopoczucie uległo pogorszeniu z powodu wysokich temperatur ale miał dostęp do napojów, w przypadku przerwania pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Natomiast jeśli na skutek pogorszenia zdrowia otrzyma zwolnienie lekarskie, będzie uprawniony do  wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.

 

 

Źródło: pracosfera.com

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin