pracosfera.com
Wraz z rozwojem branży gier komputerowych pojawia się coraz więcej możliwości przekucia czasochłonnego hobby w źródło dochodów. Kto zarabia na grach?
Twórcy gier i wydawcy gier
Produkcją gier zajmują się zarówno koncerny zatrudniające kilka tysięcy osób, małe studia jak i niezależni twórcy. Zyski twórców gier uzależnione są od popularności gry oraz modelu sprzedaży. Gracz w modelu tradycyjnym może kupić grę ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. Jednak coraz bardziej popularne jest udostępnienie gier w modelu freemium. Gracz otrzymuje darmową podstawową wersję gry. Zysk twórców pochodzi z mikropłatności czyli opłat za dodatkowe funkcje np. wirtualną walutę, broń, możliwość przejścia na wyższy poziom i wiele innych. Dodatkowym źródłem dochodu zwłaszcza w grach mobilnych są reklamy.
Poza sytuacjami gdy tworzeniem gry od pomysłu do udostępnienia graczom zajmuje się jeden pasjonat, w produkcję gry zaangażowani są między innymi graficy, animatorzy i programiści. Ich wynagrodzenie oprócz indywidualnych umiejętności, uzależnione jest stopnia skomplikowania projektu oraz popularności gry.
Testerzy gier
Praca testera gier polega na wyszukiwaniu wszystkich błędów utrudniających grę. Od osób pracujących w tym zawodzie wymagana jest cierpliwość, spostrzegawczość i umiejętność zwięzłego opisywania problemu. Pożądana jest również znajomość języków obcych.
Gracze
Na największe stawki mogą liczyć profesjonalni gracze zajmujący się e-sportem. Niektórzy producenci gier inwestują znaczne środki w rozwój e-sportu jako dodatkowego źródła reklamy. Najlepsi zawodnicy trenują po kilka godzin dziennie, podobnie jak zawodowi sportowcy w innych dyscyplinach sportu. Pozostają oni pod opieką trenerów, psychologów, analityków zajmujący się ustalaniem taktyk i śledzeniem innych drużyn. Zarobki uzależnione są od popularności gry, a co za tym idzie sponsorów pozyskiwanych przez firmy. Zawodnicy zajmujący najwyższe miejsca w rankingach otrzymują regularną pensję za udział w turniejach oraz nagrody za zwycięstwo.
W przypadku mniej popularnych gier gracze nie mogą liczyć na stałe wynagrodzenie z gier i e-sport traktują głównie jako pasję, a nie pracę zarobkową. Ważnym elementem finansowym są nagrody za udział i za wygrane w turniejach.
Zarobki profesjonalnych graczy wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, do tego dochodzą nagrody zdobyte w turniejach. Jednak większość zawodników liczy się z faktem, że kariera zawodowego gracza nie powinna być traktowana jako praca na całe życie. Zawodnicy z reguły zaczynają grać w wieku kilkunastu lat, a kończą profesjonalną grę w wieku dwudziestu kilku. Po zakończeniu kariery, mają możliwość zatrudnienia się w organizacjach e-sportowych jako np. analitycy czy trenerzy.
YouTube i kanały streamingowe
Gracze udostępniający filmiki lub transmisje z gier mogą starać się o pozyskanie reklamodawców. Analogicznie jak w przypadku e-drużyn duże firmy produkujące sprzęt dla graczy są gotowe płacić za reklamy. Warunkiem pozyskania reklamodawców jest duża ilość wyświetleń.
Sprzedawanie przedmiotów w grze
Handel wirtualnymi przedmiotami z gier na internetowych giełdach i forach istnieje od wielu lat. Sprzedawane są drobne przedmioty, złoto, a nawet całe postacie czy poziomy. Przy czym im rzadszy przedmiot lub posiadający duże znaczenie w grze tym cenniejszy. Aby zarobić w ten sposób potrzebne są umiejętności i szczęście.
O tym, że ten rodzaj handlu może być opłacalny świadczy fakt powstania firmy specjalizujące się w handlu wirtualnymi przedmiotami, na przykład wirtualnym złotem.
Źródło: pracosfera.com