Podatek od plastiku

 

 

Administracja skarbowa

sprawdzi sprzedających

w internecie

 

 

Weryfikacja PESEL

przy zawieraniu umów

 

pracosfera.com

Zarabianie na grach

30 sierpnia 2015
Podatek od plastiku został wprowadzony w Polsce w styczniu 2024
Od 1 lipca 2024 roku mają wejść w życie przepisy
Od 1 czerwca 2024r. zostanie wprowadzony obowiązek weryfikacji numeru PESEL
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2023 roku i jest on
Część osób posiadająca ubezpieczenie w ZUS może otrzymać z ZUS
Ostatnim dniem na złożenie PIT-36 i PIT-37 za 2023 rok

Wraz z rozwojem branży gier komputerowych pojawia się coraz więcej możliwości przekucia czasochłonnego hobby w źródło dochodów. Kto zarabia na grach?

 

Twórcy gier i wydawcy gier

 

Produkcją gier zajmują się zarówno koncerny zatrudniające kilka tysięcy osób, małe studia jak i niezależni twórcy. Zyski twórców gier uzależnione są od popularności gry oraz modelu sprzedaży. Gracz w modelu tradycyjnym może kupić grę ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. Jednak coraz bardziej popularne jest udostępnienie gier w modelu freemium. Gracz otrzymuje darmową podstawową wersję gry. Zysk twórców pochodzi z mikropłatności czyli opłat za dodatkowe funkcje np. wirtualną walutę, broń, możliwość przejścia na wyższy poziom i wiele innych. Dodatkowym źródłem dochodu zwłaszcza w grach mobilnych są reklamy. 

 

Poza sytuacjami gdy tworzeniem gry od pomysłu do udostępnienia graczom zajmuje się jeden pasjonat, w produkcję gry zaangażowani są między innymi graficy, animatorzy i programiści. Ich wynagrodzenie oprócz indywidualnych umiejętności, uzależnione jest stopnia skomplikowania projektu oraz popularności gry.
 
Testerzy gier

 

Praca testera gier polega na wyszukiwaniu wszystkich błędów utrudniających grę. Od osób pracujących w tym zawodzie wymagana jest cierpliwość, spostrzegawczość i umiejętność zwięzłego opisywania problemu. Pożądana jest również znajomość języków obcych.

 

Gracze

 

Na największe stawki mogą liczyć profesjonalni gracze zajmujący się e-sportem. Niektórzy producenci gier inwestują znaczne środki w rozwój e-sportu jako dodatkowego źródła reklamy. Najlepsi zawodnicy trenują po kilka godzin dziennie, podobnie jak zawodowi sportowcy w innych dyscyplinach sportu. Pozostają oni pod opieką trenerów, psychologów, analityków zajmujący się ustalaniem taktyk i śledzeniem innych drużyn. Zarobki uzależnione są od popularności gry, a co za tym idzie sponsorów pozyskiwanych przez firmy. Zawodnicy zajmujący najwyższe miejsca w rankingach otrzymują regularną pensję za udział w turniejach oraz nagrody za zwycięstwo.

 

W przypadku mniej popularnych gier gracze nie mogą liczyć na stałe wynagrodzenie z gier i e-sport traktują głównie jako pasję, a nie pracę zarobkową. Ważnym elementem finansowym są nagrody za udział i za wygrane w turniejach.

Zarobki profesjonalnych graczy wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, do tego dochodzą nagrody zdobyte w turniejach. Jednak większość  zawodników  liczy się z faktem, że kariera zawodowego gracza nie powinna być traktowana jako praca na całe życie. Zawodnicy z reguły zaczynają grać w wieku kilkunastu lat, a kończą profesjonalną grę w wieku dwudziestu kilku. Po zakończeniu kariery, mają możliwość zatrudnienia się w organizacjach e-sportowych jako np. analitycy czy trenerzy.
 
YouTube i kanały streamingowe

 

Gracze udostępniający filmiki lub transmisje z gier mogą starać się o pozyskanie reklamodawców. Analogicznie jak w przypadku e-drużyn duże firmy produkujące sprzęt dla graczy są gotowe płacić za reklamy. Warunkiem pozyskania reklamodawców jest duża ilość wyświetleń. 
 
Sprzedawanie przedmiotów w grze 


Handel wirtualnymi przedmiotami z gier na internetowych giełdach i forach istnieje od wielu lat. Sprzedawane są drobne przedmioty, złoto, a nawet całe postacie czy poziomy. Przy czym im rzadszy przedmiot lub posiadający duże znaczenie w grze tym cenniejszy. Aby zarobić w ten sposób potrzebne są umiejętności i szczęście.
O tym, że ten rodzaj handlu może być opłacalny świadczy fakt powstania firmy specjalizujące się w handlu wirtualnymi przedmiotami, na przykład wirtualnym złotem.  


 

Źródło: pracosfera.com 

 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin