Wraz z rozwojem branży gier komputerowych pojawia się coraz więcej możliwości przekucia czasochłonnego hobby w źródło dochodów. Kto zarabia na grach?

 

Twórcy gier i wydawcy gier

 

Produkcją gier zajmują się zarówno koncerny zatrudniające kilka tysięcy osób, małe studia jak i niezależni twórcy. Zyski twórców gier uzależnione są od popularności gry oraz modelu sprzedaży. Gracz w modelu tradycyjnym może kupić grę ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. Jednak coraz bardziej popularne jest udostępnienie gier w modelu freemium. Gracz otrzymuje darmową podstawową wersję gry. Zysk twórców pochodzi z mikropłatności czyli opłat za dodatkowe funkcje np. wirtualną walutę, broń, możliwość przejścia na wyższy poziom i wiele innych. Dodatkowym źródłem dochodu zwłaszcza w grach mobilnych są reklamy. 

 

Poza sytuacjami gdy tworzeniem gry od pomysłu do udostępnienia graczom zajmuje się jeden pasjonat, w produkcję gry zaangażowani są między innymi graficy, animatorzy i programiści. Ich wynagrodzenie oprócz indywidualnych umiejętności, uzależnione jest stopnia skomplikowania projektu oraz popularności gry.
 
Testerzy gier

 

Praca testera gier polega na wyszukiwaniu wszystkich błędów utrudniających grę. Od osób pracujących w tym zawodzie wymagana jest cierpliwość, spostrzegawczość i umiejętność zwięzłego opisywania problemu. Pożądana jest również znajomość języków obcych.

 

Gracze

 

Na największe stawki mogą liczyć profesjonalni gracze zajmujący się e-sportem. Niektórzy producenci gier inwestują znaczne środki w rozwój e-sportu jako dodatkowego źródła reklamy. Najlepsi zawodnicy trenują po kilka godzin dziennie, podobnie jak zawodowi sportowcy w innych dyscyplinach sportu. Pozostają oni pod opieką trenerów, psychologów, analityków zajmujący się ustalaniem taktyk i śledzeniem innych drużyn. Zarobki uzależnione są od popularności gry, a co za tym idzie sponsorów pozyskiwanych przez firmy. Zawodnicy zajmujący najwyższe miejsca w rankingach otrzymują regularną pensję za udział w turniejach oraz nagrody za zwycięstwo.

 

W przypadku mniej popularnych gier gracze nie mogą liczyć na stałe wynagrodzenie z gier i e-sport traktują głównie jako pasję, a nie pracę zarobkową. Ważnym elementem finansowym są nagrody za udział i za wygrane w turniejach.

Zarobki profesjonalnych graczy wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, do tego dochodzą nagrody zdobyte w turniejach. Jednak większość  zawodników  liczy się z faktem, że kariera zawodowego gracza nie powinna być traktowana jako praca na całe życie. Zawodnicy z reguły zaczynają grać w wieku kilkunastu lat, a kończą profesjonalną grę w wieku dwudziestu kilku. Po zakończeniu kariery, mają możliwość zatrudnienia się w organizacjach e-sportowych jako np. analitycy czy trenerzy.
 
YouTube i kanały streamingowe

 

Gracze udostępniający filmiki lub transmisje z gier mogą starać się o pozyskanie reklamodawców. Analogicznie jak w przypadku e-drużyn duże firmy produkujące sprzęt dla graczy są gotowe płacić za reklamy. Warunkiem pozyskania reklamodawców jest duża ilość wyświetleń. 
 
Sprzedawanie przedmiotów w grze 


Handel wirtualnymi przedmiotami z gier na internetowych giełdach i forach istnieje od wielu lat. Sprzedawane są drobne przedmioty, złoto, a nawet całe postacie czy poziomy. Przy czym im rzadszy przedmiot lub posiadający duże znaczenie w grze tym cenniejszy. Aby zarobić w ten sposób potrzebne są umiejętności i szczęście.
O tym, że ten rodzaj handlu może być opłacalny świadczy fakt powstania firmy specjalizujące się w handlu wirtualnymi przedmiotami, na przykład wirtualnym złotem.  


 

Źródło: pracosfera.com 

 

 

30 sierpnia 2015
Zarabianie na grach
11 lipca 2020
Czy każdy zatrudniony ma prawo do urlopu okolicznościowego? Urlop okolicznościowy
05 lipca 2020
Coraz częściej występujące skrajne warunki pogodowe od suszy po powodzie
30 czerwca 2020
Gwałtowne ulewy i burze nie są w Polsce zjawiskami niezwykłymi,
22 czerwca 2020
Od 1 lipca miały wejść w życie nowe przepisy o
16 czerwca 2020
Jednym z ułatwień dla przedsiębiorców wprowadzonym w ramach tarczy antykryzysowej
06 czerwca 2020
Przepisy obowiązujące po 06 czerwca Od 06 czerwca otwarte zostaną,

 

pracosfera.com

 

 

Urlop

okolicznościowy

 

 

 

 

Klęski żywiołowe

a odszkodowania

 

 

 

Projekt zmian w

przepisach

o ruch drogowym

 

 

Regulamin

 

O pracosfera