Obowiązek rejestracji

kryptowalut

 

 

Zasiłek dla osób

chorujących na cukrzycę

 

 

Świadczenie

początkowe - WOT

 

pracosfera.com

Zasiłek opiekuńczy czyli wyjście awaryjne

16 listopada 2014
Od 30 grudnia 2024 roku wchodzą w życie przepisy unijnego
Od 1 listopada 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające
0d 12 listopada 2024 roku pracodawcy nie będą wypłacać odprawy
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Minimalne wynagrodzenie
Od 7 listopada 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
Od grudnia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące
Zostałeś postawiony w sytuacji podbramkowej. Odwołano zajęcia w przedszkolu twojego dziecka, zachorowała żona, dziecko, teściowa lub inny członek rodziny, a ty nie wiesz, co zrobić. Masz wyjście awaryjne - zasiłek opiekuńczy. 
 
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ci, jeśli:
  1. Jesteś ubezpieczony, czyli podlegasz dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. 

  2. Zwolnienie lekarskie ZUS ZLA (dawniej L4) wystawione zostało z powodu:

  • Porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym.

  • Pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym.

  • Opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym.

  • Opieki nad innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat). Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym.

  • Pobytu w szpitalu ubezpieczonej matki dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje za okres pobytu matki dziecka w szpitalu dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu osobistego sprawowania opieki nad nowo urodzonym dzieckiem, w wymiarze do 8 tygodni, tj. do 56 dni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodnia życia. Zasiłek w opisanym powyżej wymiarze przysługuje także innym członkom najbliższej rodziny, jeśli mają przerwę w zatrudnieniu lub innej działalności zarobkowej, aby sprawować opiekę nad dzieckiem.

  1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje również, gdy:

  • Opiekujesz się zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym.

 

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.  

Prawo do zasiłku przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli od 1 dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
 
Dokumenty uprawniające do wypłaty zasiłku opiekuńczego. 
 
Zwolnienie lekarskie na druku ZLA jest podstawowym dokumentem, który stanowi podstawę do wypłaty zasiłku w przypadku choroby dziecka lub innego członka rodziny. 
 
Innymi dokumentami stanowiącymi podstawę do przyznania zasiłku opiekuńczego są:
  • W razie porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej - zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie.

  • W przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej - zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie.

  • W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, oświadczenie ubezpieczonego.

 
Uwaga. Oprócz zwolnienia lekarskiego niezbędnym drukiem do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest prawidłowo wypełniony przez ciebie i dostarczony wraz ze zwolnieniem lekarskim druk Z-15.  Jeżeli zasiłek wypłaca ci ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a- w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
 
Zasiłek nie będzie ci przysługiwał, jeśli:
  1. Nie jesteś objęty ubezpieczeniem chorobowym.

  2. Jeśli w gospodarstwie domowym jest inna osoba mogąca zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny np. niepracujący ojciec lub ojciec pracujący w innych godzinach niż matka. Wyjątkiem jest opieka nad dzieckiem do 2 lat. Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce mimo, że np. ojciec nie pracuje.

  3. Jeśli jesteś na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym.

  4. Jeśli jesteś tymczasowo aresztowany lub odbywasz karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

  5. Jeśli w okresie, którego dotyczyło zaświadczenie lekarskie, wykorzystywałeś zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem np. pracowałeś, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadzanej przez płatnika zasiłku.

  6. Nie otrzymasz zasiłku opiekuńczego na osobę, z którą pozostajesz w nieformalnym związku /konkubenta/.

 

Źródło: pracosfera.com

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin