Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich zostały określone w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie z datą obowiązywania od dnia przeprowadzenia badania lub od dnia następnego. Od tej zasady są wyjątki.
Zwolnienie lekarskie może być wystawione przed dniem poprzedzającym badanie lekarskie, gdy wyniki potwierdzają, że pacjent był chory przed dniem badania. Okres na jaki zostało wystawione zwolnienie lekarskie nie może przekraczać trzech dni wstecz. Tylko lekarz psychiatra może wystawić zaświadczenie na okres wcześniejszy niż trzy dni wstecz, w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia, że pacjent miał ograniczoną zdolność do oceny własnego postępowania w tym okresie.
Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione po dniu przeprowadzenia badania jeśli bezpośrednio po nim wystąpią dni wolne od pracy lub jeśli badanie jest wykonywane w okresie pokrywającym się z wcześniej wystawionym zwolnieniem lekarskim. Okresy te nie mogą być dłuższe niż 4 dni.
W przypadku pobytu pacjenta w szpitalu albo w innej placówce wykonującej całodobowo i stacjonarnie działalność leczniczą, realizującej świadczenia zdrowotne, zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane po zakończeniu pobytu w tej placówce. Gdy pobyt trwa dłużej niż 14 dni zwolnienie lekarskie powinno być wystawiane co 14 dni.
Źródło:
pracosfera.com na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa