Być może nie znasz teorii motywacji, ale na pewno intuicyjnie wiesz, co może skłonić cię do podjęcia konkretnego działania.
Czołgając się po pustyni wycieńczony z pragnienia, będziesz szukał wody. Nie pomyślisz nawet, że twoje włosy są brudne a ubranie podarte. Podstawowe potrzeby fizjologiczne takie jak pragnienie są w tym momencie najważniejsze. Gdy podstawowe potrzeby zostają zaspokojone np. przechodząca karawana uratuje cię od niechybnej śmierci pojawią się potrzeby wyższego rzędu. Udzielając wywiadu o cudownym ocaleniu zapewne jedną z ważniejszych spraw, o jakie się zatroszczysz będzie twój wygląd. Istotną rolę w tym momencie będą odgrywały potrzeby: przynależności, szacunku i uznania. Hierarchię potrzeb przedstawił w swej teorii Abraham Maslow wyróżniając przy tym pięć grup potrzeb. Potrzeby fizjologiczne, potrzebę bezpieczeństwa, potrzebę przynależności, potrzeby szacunku i uznania oraz potrzebę samorealizacji. Zaspokojenie potrzeb wyższego rzędu następuje dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu. Jednak czasem poprzestajemy tylko na zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Zmniejszenie chęci do podejmowania jakichkolwiek działań zdarza się każdemu. Stan ten można określić zdaniem „Ach, żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce”. Problemem nie jest jednak sam spadek motywacji, ale to czy potrafisz sobie z nim poradzić. Czekanie na reakcję otoczenia, które wyśle impuls do działania nie jest najlepszym wyjściem. Uwagi typu „zrób coś wreszcie” lub „weź się za siebie” na ogół nie przynoszą pożądanego skutku. Lepsze efekty osiągniesz doskonaląc w sobie umiejętność samo motywowania. A oto przykład działań, jakie możesz zastosować
-
Ustal cel, jaki chcesz osiągnąć. Zastanów się, jaką wagę ma dla ciebie osiągnięcie celu.
-
Określ działania, jakie musisz wykonać, aby osiągnąć zamierzony cel. Jeśli to możliwe zacznij od działań łatwiejszych lub lepiej znanych, następnie przejdź do trudniejszych.
-
Wyznacz sobie ramy czasowe.
-
Stosuj wizualizację wyobrażając sobie cel oraz korzyści, jakie przyniesie zrealizowanie zadania.
-
Planuj nagrodę za realizację celu. Przy czym samo osiągnięcia atrakcyjnego celu może już być nagrodą.
-
Analizuj poszczególne etapy realizacji, które doprowadzą do założonego celu. Staraj się myśleć pozytywnie nie koncentrując się tylko na błędach. Zacznij analizę od działań, które się powiodły oraz zaplanuj, co jeszcze zostało do zrobienia.
Trochę praktyki
-
Pan X od dłuższego czasu nosił się z zamiarem poznania pani Y, którą widywał niemal codziennie. Prawie pół roku pozostawał jednak na etapie wodzenia wzrokiem za obiektem swoich westchnień. Pan X ma przed sobą perspektywę samotnego sylwestra. Poznanie pani Y mogłoby rozwiązać jego problemy.
-
Pan X planuje działania, jakie podejmie, są to: znalezienie wspólnych znajomych, uzyskanie informacji czy pani Y jest singlem, zorganizowanie przypadkowego spotkania ze znajomymi i panią Y.
-
Pan X postanowił zrealizować poszczególne zadania w ciągu tygodnia, gdyż czasu do sylwestra zostało niewiele.
-
Pan X doszedł już do dużej wprawy w wizualizacji korzyści, gdyż od dłuższego czasu myśli prawie wyłącznie o pani Y.
-
Poznanie pani Y jest nagrodą dla pana X, a spędzenie wspólnego sylwestra stanowi nagrodę dodatkową.
-
Pan X umówił się ze znajomymi, że przedstawią go pani Y. Niestety pani Y nie było w pracy tego dnia. Pan X przeanalizował sytuację. Nie poddał się drobnemu niepowodzeniu. Pan X i pani Y poznali się następnego dnia. Pani Y zastanawia się nad przyjęciem zaproszenie od pana X na wspólnego Sylwestra.
-
Teraz pan X ma nowy cel. Przygotowuje plan jak dobrze wypaść podczas ewentualnego wspólnego sylwestra, aby nie był on ostatnim wspólnym sylwestrem z panią Y.
Powyższe techniki możesz zastosować zarówno do celów zawodowych jak i prywatnych. Stanowią one jednak tylko drogowskaz i powinny być modyfikowane w zależności od celów, jakie sobie stawiasz. Źródło: pracosfera.com |