Obowiązkowe badania lekarskie pozwalające określić czy pracownik jest zdolny do prowadzenia pojazdów dotyczą nie tylko zawodowych kierowców ale także osób wykorzystujących samochód służbowy lub prywatny do celów służbowych. Nie ma tu znaczenia jak często i do jakich zadań pracownik wykorzystuje samochód podczas pracy.
Osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T i korzystają w pracy z samochodu służbowego lub prywatnego muszą przejść badania okulistyczne, badania oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia, badania pod względem występowania cukrzycy i epilepsji. Zawodowi kierowcy prowadzący pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz skonstruowane do przewozu maksymalnie 9 osób licząc z kierowcą muszą przejść dodatkowo badania psychologiczne.
Pracodawca kierujący na badania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę ponosi koszty badań wstępnych i okresowych. W przypadku umów cywilnoprawnych o tym kto ponosi koszty badań decydują uzgodnienia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.