Termin zwrotu nadpłaty

podatku za 2023 rok

 

 

 

Komu ZUS wystawia PIT?

 

 

Termin złożenia PIT

za 2023 rok

 

pracosfera.com

Czym są systemy kafeteryjne

18 grudnia 2013
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2023 roku i jest on
Część osób posiadająca ubezpieczenie w ZUS może otrzymać z ZUS
Ostatnim dniem na złożenie PIT-36 i PIT-37 za 2023 rok
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2024 roku nastąpi
Od 15 lutego 2024 roku pracodawcy zatrudniający osoby, które będą
Od 25 marca 2024 roku ulegnie zmianie definicja wynagrodzenia podlegającego

W okresie kryzysu gospodarczego przedsiębiorstwa starają się zmniejszać koszty pracy. W dążeniu do utrzymaniu pozycji na rynku firmy ograniczają wydatki na wynagrodzenia i na budowanie systemów motywacyjnych, koncentrując się na motywacji negatywnej. Motywacja negatywna będąc ściśle związana z bezrobociem i rynkiem pracy pracodawcy może przynieść krótkotrwały efekt, jednak w dłuższym okresie brak poczucia stabilności zatrudnienia i satysfakcji z pracy zmniejsza jej efektywność. 

 
W Polsce najważniejszym czynnikiem motywującym jest wysokość wynagrodzenia. Po osiągnięciu przez pracownika satysfakcjonującego poziomu zarobków, istotne stają się pozapłacowe elementy takie jak np. karty medyczne czy karnety na imprezy sportowe i kulturalne. Coraz częściej podkreśla się znaczenie odpowiedniego dobrania dodatkowego świadczenia do potrzeb i zainteresowań konkretnego pracownika. Przekazanie pracownikowi benefitu, którego nie może wykorzystać przyniesie efekt odwrotny do założonego. I tak na przykład pracownik, który nie potrafi pływać i nie ma ochoty na naukę tego sportu nie będzie usatysfakcjonowany karnetem na basen. Podobnie pracownicy o ściśle określonych gustach muzycznych nie wykorzystają biletów na koncert, jeśli nie będzie on zgodny z ich zainteresowaniami. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że w firmach o rozproszonej strukturze, pracownicy nie będą mieli możliwości korzystania z niektórych świadczeń ze względu na miejsce pracy i zamieszkania. 
 
Pracodawca, który ma świadomość różnorodności zainteresowań oraz możliwości pracowników może dostosować system motywacyjny do każdego z nich poprzez zastosowanie systemu kafeteryjnego. W ramach systemu kafeteryjnego pracownik wybiera świadczenia, które są najbardziej zgodne z jego oczekiwaniami. Do najczęściej stosowanych benefitów w ramach systemów kafeteryjnych należą: dofinansowanie do wypoczynku, dofinansowanie prywatnej opieki medycznej, dotacja do wyżywienia, dofinansowanie nauki, karnety sportowe, karnety na imprezy (kino, teatr, koncerty). Wprowadzenie systemu kafeteryjnego wpływa na redukcję wydatków pracodawcy przeznaczonych na nieefektywne motywowanie pracowników, pomaga zwiększyć efektywność pracy poprzez podnoszenie satysfakcji pracowników oraz zmniejszyć ich rotację.
 
Źródło: pracosfera.com 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin