Obowiązkowe 

dla przedsiębiorców

e-Doręczenia 

 

 

Oszustwo

na pracownika ZUS

 

Zasiłek macierzyński dla

rodziców wcześniaków

i dzieci hospitalizowanych

po urodzeniu

 

pracosfera.com

Dodatkowe ubezpieczenie pracowników opłacane przez pracodawcę

28 lipca 2013
Od 1 kwietnia 2025 roku przedsiębiorcy oraz spółki zarejestrowane w
ZUS ostrzega przed osobami, które dzwoniąc, podszywają się pod pracowników
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2024 roku i jest on
Od 14 lutego 2025 roku weszły w życie zmiany w
1 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej
Pracownik otrzymując świadczenie od pracodawcy w postaci dodatkowego ubezpieczenia jest zobowiązany odprowadzić podatek i składki ZUS od wartości składki na dodatkowe ubezpieczenie. Dodatkowym ubezpieczeniem może być np. wykupienie pracownikowi polisy na życie, czy pakietu zawierającego świadczenia medyczne. W praktyce podatek i składki ZUS od dodatkowego ubezpieczenia najczęściej potrącane są z wynagrodzenia pracownika. Przy czym nie należy mylić dodatkowego ubezpieczenia z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.
 
Wyjątek od powyższej zasady stanowi część pakietu medycznego przeznaczonego na badania wstępne i okresowe pracowników. Z uwagi na fakt, że obowiązek skierowania pracownika na badania wynika z przepisów kodeksu pracy, po stronie pracownika nie powstaje dodatkowy przychód. Pracownik nie musi odprowadzać podatku i składek ZUS od badań związanych bezpośrednio z tzw. medycyną pracy.
 
Obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku od przychodu pracownika jakim jest dodatkowe ubezpieczenie uregulowany jest w art. 11  i art. 12 ust. pdof. Obowiązek odprowadzenia składek ZUS wynika z z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
 
Obowiązek odprowadzenia podatku oraz składek ZUS powstaje w momencie przekazania kwoty składki z tytułu dodatkowego ubezpieczenia ubezpieczycielowi, nie zaś w momencie kiedy pracownikowi zostanie wypłacone ubezpieczenie. Wyjątek od powyższej zasady stanowi ubezpieczenie z funduszem kapitałowym.
 
Pracownik udający się w podróż służbową, któremu pracodawca wykupił dodatkowe ubezpieczenie, zgodnie z przepisami pdof i ZUS otrzymuje dodatkowy przychód, który podlega opodatkowaniu oraz potrąceniu składek ZUS. W skład dodatkowego ubezpieczenia wchodzą np. ubezpieczenie na życie, koszty leczenia. 
 
Konieczność odprowadzenia podatku i składek ZUS występuje również w przypadku, gdy pracodawca wykupił ubezpieczenie grupowe, w którym nie zostali wyszczególnieni poszczególni pracownicy. Zgodnie z wyrokiem NSA z 1 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2351/10 "Okoliczność, że umowa ubezpieczenia nie wymienia imiennie konkretnych, objętych nią osób, nie sprawia, iż nie jest możliwe ustalenie tych osób. Indywidualizacja osób, których dotyczy ubezpieczenie, nie następuje poprzez zajście wypadku objętego umową ubezpieczenia, lecz z chwilą zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej".
 
 
 
Źródło: pracosfera.com  

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin