Obowiązkowe 

dla przedsiębiorców

e-Doręczenia 

 

 

Oszustwo

na pracownika ZUS

 

Zasiłek macierzyński dla

rodziców wcześniaków

i dzieci hospitalizowanych

po urodzeniu

 

pracosfera.com

Okres rozliczeniowy wydłużony do 12 miesięcy

07 lipca 2013
Od 1 kwietnia 2025 roku przedsiębiorcy oraz spółki zarejestrowane w
ZUS ostrzega przed osobami, które dzwoniąc, podszywają się pod pracowników
Podatnicy, którzy nadpłacili podatek w 2024 roku i jest on
Od 14 lutego 2025 roku weszły w życie zmiany w
1 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej
23 sierpnia 2013 weszły w życie zmiany w kodeksie pracy dotyczące czasu pracy. Wydłużony został maksymalny okres rozliczeniowy czasu pracy z 4 do 12 miesięcy.
 
Zgodnie z Art. 129. § 1. k.p. w każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego jest możliwe w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, gdy u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Pracodawca o wydłużeniu okresu rozliczeniowego powinien zawiadomić inspektora pracy. 
 
Pracodawca nie musi sporządzać rozkładu czasu pracy, tylko w przypadku gdy:
1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia (jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym) lub z umowy o pracę,
2) w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik,
3) na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchomy rozkłady czasu pracy,
4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

 

Pracownik, którego nie dotyczą wyżej wymienione punkty musi otrzymać rozkład czasu pracy na co najmniej jeden dzień przed rozpoczęciem pracy. Rozkład czasu pracy może być przygotowany w formie pisemnej lub elektronicznej i musi obejmować co najmniej 1 miesiąc.

 

Pracownik, który ze względu na rozkład czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym nie miał obowiązku wykonywania pracy w danym miesiącu, musi otrzymać minimalne wynagrodzenie przy uwzględnieniu wymiaru etatu. 
 
Wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego jest zmianą korzystną dla pracodawców ze względu na obniżenie kosztów pracy, poprzez zmniejszenie wysokości wypłat za nadgodzin. Jednocześnie jest niekorzystne dla pracowników, którzy pracowali w godzinach nadliczbowych.

 

Źródło: pracosfera.com 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin