Minimalna stawka godzinowa za pracę dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2017 roku.
W nowelizacji ustawy minimalną stawkę godzinową ustalono na 12 zł, jednak w wyniku waloryzacji najniższego wynagrodzenia, która zostanie przeprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 13 zł. W kolejnych latach wzrost wysokości minimalnej stawki godzinowej będzie uzależniony od wzrostu najniższego wynagrodzenia.
Ustawa, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku zakłada:
1. Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla:
-
samozatrudnionych świadczących usługi jednoosobowo i osobiście wykonujących umowy, na rzecz przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, gdy działalność osób samozatrudnionych została zarejestrowana w Polsce albo w kraju nienależącym do UE lub do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Stawka minimalna nie będzie dotyczyła osób pobierających wynagrodzenie prowizyjne, które same decydują o miejscu i czasie wykonywania pracy oraz tzw. umów opiekuńczych.
2. Zrównanie kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników etatowych w pierwszym roku zatrudnienia z minimalnym wynagrodzeniem pracowników z dłuższym stażem.
3. Niewliczanie do kwoty minimalnego wynagrodzenia dodatku za pracę w nocy.
4. Rozszerzenie uprawnień PIP w zakresie kontroli stosowania stawki minimalnej.