pracosfera.com
Lato dla części pracowników jest okresem wzmożonej pracy. Jednocześnie koniec lata i początek jesieni jest terminem, do którego trzeba wykorzystać zaległe dni urlopu wypoczynkowego.
Urlop należy wykorzystać do końca roku, za który przysługuje. W przypadku gdy urlopu nie został wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Przyczynami uzasadniającymi niewykorzystanie urlopu do końca roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo mogą być:
Usprawiedliwiona nieobecność pracownika uniemożliwiająca ustalenie i wykorzystanie urlopu.
Przerwanie urlopu przez pracownika np. z powodu choroby.
Odwołanie pracownika z urlopu przez pracodawcę z ważnych przyczyn dotyczących pracodawcy.
Przesunięcie terminu urlopu spowodowane szczególnymi potrzebami pracodawcy np. nieobecność pracownika powodowałaby zakłócenia w pracy firmy.
Niewykorzystanie przez pracownika urlopu do końca września nie jest jednoznaczne z utratą prawa do zaległego urlopu. Niewykorzystany urlop przedawnia się po trzech latach licząc od końca roku za, który przysługuje lub od końca września następnego roku jeśli urlop został przesunięty na rok następny.
Niewykorzystanie urlopu do końca września nie uprawnia pracownika do otrzymania ekwiwalentu. Okoliczności, w których pracownik może otrzymać ekwiwalent za urlop reguluje kodeks pracy.
Źródło: pracosfera.com