pracosfera.com
Przy umowie zleceniu nie występuje obowiązek wykonywania umowy w określonym miejscu i czasie. Zleceniobiorca może sam wybrać miejsce i czas wykonywania pracy. W praktyce miejsce i czas są podyktowane rodzajem wykonywanej pracy w związku, z czym nie są całkowicie dowolne.
Prace wykonywane przez zleceniobiorcę powinny być wykonywane samodzielnie, a więc nie podlegać stałemu nadzorowi lub kierownictwu zlecającego. Zleceniodawca ma jednak prawo do kontrolowania jakości wykonania zlecenia.
Prace wchodzące w zakres zawartej umowy zlecenia mogą być wykonywane przez inne osoby np. przez podwykonawcę.
Zleceniodawca nie może dowolnie zmieniać zakresu wykonywanych prac.
Zleceniobiorcy mający inny tytuł do ubezpieczenia składkami emerytalno-rentowymi np. z umowy o pracę /gdy ich wynagrodzenie z tytułu jest równe lub wyższe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę/ oraz studenci do ukończenia 26 roku życia nie muszą opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą otrzymać wyższą kwotę netto w porównaniu z osobami zatrudnionymi za taką samą kwotę brutto i opłacającymi składki.
Zleceniobiorca ma większą swobodę w zakresie realizacji umowy, brak jest ciągłego nadzoru przełożonego.
Zleceniodawca nie może zmieniać zakresu prac na inny niż zawarty w umowie, ma też mniejszy wpływ na sposób wykonywania zadań.
Zleceniobiorca ma możliwość wypowiedzenia umowy w każdym czasie (z dnia na dzień), o ile w umowie nie zwarto informacji o okresie wypowiedzenia.
Nie występuje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Jest to zaleta dla osób ubezpieczonych ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu np. z umowy o pracę. Zleceniobiorca otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto z umowy zlecenia, gdyż nie opłaca składki chorobowej. Należy przy tym pamiętać, że wynagrodzenie z umowy zlecenia nie będzie dodawane do podstawy wynagrodzenia za chorobę czy zasiłku wpłacanego w przypadku choroby.
Zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, szczególnie, jeżeli w umowie nie określono okresu wypowiedzenia.
Z tytułu umowy zlecenia nie występuje obowiązek opłacania składki chorobowej. Sytuacja ta jest szczególnie niekorzystna dla osób, które nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu z innych tytułów np. umowy o pracę. Jeśli zleceniobiorca nie przystąpi do ubezpieczania chorobowego dobrowolnie nie otrzyma wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego. Wyjątek stanowi umowa zlecenie zawarta z pracodawcą, z którym w tym samym czasie istnieje stosunek pracy. W tym przypadku opłacane są wszystkie składki.
Zleceniodawca nie ma obowiązku płacenia wynagrodzenia za urlop oraz inne przerwy w wykonywaniu pracy.
Osoba wykonująca umowę zlecenie w przypadku zaistnienia szkody odpowiada całym swoim majątkiem.
Gdy zleceniobiorca rozwiązuje umowę przed wykonaniem zlecenia określonego w umowie zleceniodawca może domagać się zwrotu wydatków, które poniósł w związku z realizacją umowy.