Realizacja recept

od lipca 2024

 

 

Nowe, obowiązkowe

wyposażenie samochodu

 

 

 

 

pracosfera.com

Wady i zalety podjęcia pracy na umowę zlecenie

18 października 2014
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
1 lipca 2024 roku w Warszawie zaczynie działać Strefa Czystego
Płaca minimalna od 1 lipca 2024 roku wynosić będzie 4300
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy
Od 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące
Dostajesz propozycję pracy na podstawie umowy zlecenia, rozważasz wszystkie za i przeciw. Sprawdź, jakie są wady i zalety zawarcia umowy zlecenia. Być może tu znajdziesz argumenty, o których dotychczas nie pomyślałeś.
 
Umowa zlecenie jest to umowa cywilnoprawna regulowana przepisami kodeksu cywilnego (art. 734-751). Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie czynności prawnej przez przyjmującego zlecenie na rzecz zlecającego. Stronami umowy są osoby fizyczne lub osoby prawne nazywane zwyczajowo zleceniodawcą (zlecający wykonanie określonych czynności) i zleceniobiorcą (wykonującym zlecenie).
 
Warunkiem, jaki musi być spełniony, aby zawarta umowa mogła być traktowana jako umowa zlecenie jest swoboda realizacji umowy.
 
  • Przy umowie zleceniu nie występuje obowiązek wykonywania umowy w określonym miejscu i czasie. Zleceniobiorca może sam wybrać miejsce i czas wykonywania pracy. W praktyce miejsce i czas są podyktowane rodzajem wykonywanej pracy w związku, z czym nie są całkowicie dowolne.

  • Prace wykonywane przez zleceniobiorcę powinny być wykonywane samodzielnie, a więc nie podlegać stałemu nadzorowi lub kierownictwu zlecającego. Zleceniodawca ma jednak prawo do kontrolowania jakości wykonania zlecenia.

  • Prace wchodzące w zakres zawartej umowy zlecenia mogą być wykonywane przez inne osoby np. przez podwykonawcę.

  • Zleceniodawca nie może dowolnie zmieniać zakresu wykonywanych prac.

 
Zalety
 
  • Zleceniobiorcy mający inny tytuł do ubezpieczenia składkami emerytalno-rentowymi np. z umowy o pracę /gdy ich wynagrodzenie z tytułu jest równe lub wyższe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę/ oraz studenci do ukończenia 26 roku życia nie muszą opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą otrzymać wyższą kwotę netto w porównaniu z osobami zatrudnionymi za taką samą kwotę brutto i opłacającymi składki.   

  • Zleceniobiorca ma większą swobodę w zakresie realizacji umowy, brak jest ciągłego nadzoru przełożonego.

  • Zleceniodawca nie może zmieniać zakresu prac na inny niż zawarty w umowie, ma też mniejszy wpływ na sposób wykonywania zadań.

  • Zleceniobiorca ma możliwość wypowiedzenia umowy w każdym czasie (z dnia na dzień), o ile w umowie nie zwarto informacji o okresie wypowiedzenia.

  • Nie występuje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Jest to zaleta dla osób ubezpieczonych ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu np. z umowy o pracę. Zleceniobiorca otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto z umowy zlecenia, gdyż nie opłaca składki chorobowej. Należy przy tym pamiętać, że wynagrodzenie z umowy zlecenia nie będzie dodawane do podstawy wynagrodzenia za chorobę czy zasiłku wpłacanego w przypadku choroby.

 

Wady
 
  • Zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, szczególnie, jeżeli w umowie nie określono okresu wypowiedzenia.

  • Z tytułu umowy zlecenia nie występuje obowiązek opłacania składki chorobowej. Sytuacja ta jest szczególnie niekorzystna dla osób, które nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu z innych tytułów np. umowy o pracę. Jeśli zleceniobiorca nie przystąpi do ubezpieczania chorobowego dobrowolnie nie otrzyma wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego. Wyjątek stanowi umowa zlecenie zawarta z pracodawcą, z którym w tym samym czasie istnieje stosunek pracy. W tym przypadku opłacane są wszystkie składki.   

  • Zleceniodawca nie ma obowiązku płacenia wynagrodzenia za urlop oraz inne przerwy w wykonywaniu pracy.

  • Osoba wykonująca umowę zlecenie w przypadku zaistnienia szkody odpowiada całym swoim majątkiem. 

  • Gdy zleceniobiorca rozwiązuje umowę przed wykonaniem zlecenia określonego w umowie zleceniodawca może domagać się zwrotu wydatków, które poniósł w związku z realizacją umowy.

 

Jeśli twoim celem jest stabilne, stałe zatrudnienie na czas nieokreślony umowa zlecenie jest niewątpliwie mniej korzystną formą zatrudnienia niż umowa o pracę. Może stanowić tymczasowe, choć czasem lepiej płatne źródło dochodu.
Jeśli nie zależy ci na stałej pracy, lub masz już stałe źródło dochodu podjęcie pracy na umowę zlecenie może stanowić korzystną alternatywę dla zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
 
Źródło: pracosfera.com

 

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin