Realizacja recept

od lipca 2024

 

 

Nowe, obowiązkowe

wyposażenie samochodu

 

 

 

 

pracosfera.com

Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zmianach w 2016 roku 

24 stycznia 2016
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
Od 7 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy
1 lipca 2024 roku w Warszawie zaczynie działać Strefa Czystego
Płaca minimalna od 1 lipca 2024 roku wynosić będzie 4300
Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy
Od 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące
W 2016 roku wprowadzono zmiany dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem. Zlikwidowano dodatkowy urlop macierzyński i wydłużono urlop rodzicielski. 
 
Zasiłek macierzyński wnosi 100% podstawy zasiłku.


Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 100% podstawy zasiłku przez: 

  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;

  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;

  • 3 tygodnie urlopu rodzicielskiego - w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka,  gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

 

Przez pozostały okres urlopu rodzicielskiego przysługuje 60% zasiłku.

 
W przypadku gdy osoba uprawniona złoży wniosek o korzystanie z przysługujących jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie później niż w ciągu 21 dni od dnia porodu, będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80% przez cały okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. 
 
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest proporcjonalnie zmniejszana do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego i jednocześnie wykonuje pracę u pracodawcy udzielającego urlopu.
 
Jeśli miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest mniejsza od kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli w 2016 roku od kwoty 1.000 zł, to osobie uprawnionej do zasiłku przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego.
 
 
Źródło: pracosfera.com

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin