Oszustwa telefoniczne

 

Przedłużenie ważności

orzeczeń

niepełnosprawności

 

pracosfera.com

Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zmianach w 2016 roku 

24 stycznia 2016
Od 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy mające zapobiegać
Od 29 sierpnia 2024 roku ZUS zmienił sposób logowania do
30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Do 15 sierpnia 2024 roku Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
Od 1 lipca 2024 r. można składać wnioski do ZUS
Od 20.07.2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wydawania leków
W 2016 roku wprowadzono zmiany dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem. Zlikwidowano dodatkowy urlop macierzyński i wydłużono urlop rodzicielski. 
 
Zasiłek macierzyński wnosi 100% podstawy zasiłku.


Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 100% podstawy zasiłku przez: 

  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;

  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;

  • 3 tygodnie urlopu rodzicielskiego - w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka,  gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

 

Przez pozostały okres urlopu rodzicielskiego przysługuje 60% zasiłku.

 
W przypadku gdy osoba uprawniona złoży wniosek o korzystanie z przysługujących jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie później niż w ciągu 21 dni od dnia porodu, będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80% przez cały okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. 
 
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest proporcjonalnie zmniejszana do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego i jednocześnie wykonuje pracę u pracodawcy udzielającego urlopu.
 
Jeśli miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest mniejsza od kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli w 2016 roku od kwoty 1.000 zł, to osobie uprawnionej do zasiłku przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego.
 
 
Źródło: pracosfera.com

 

Kontakt

 

 

O pracosfera

Regulamin