pracosfera.com
Dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. Jesteś pewna, że biorąc zwolnienie lekarskie dostaniesz zasiłek chorobowy w takiej samej lub zbliżonej kwocie, w jakiej było twoje ostatnie wynagrodzenie. Przecież za zwolnienie lekarskie w ciąży płacone jest 100%, a nie 80% ostatniego wynagrodzenia. Czy napewno?
Najprawdopodobniej kwota, która otrzymasz będzie różniła się, od twojego ostatniego wynagrodzenia, gdyż podstawę zasiłku stanowi średnia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc choroby. Dodatkowo nie wszystkie elementy wynagrodzenia wchodzą do podstawy wynagrodzenia za chorobę i zasiłku.
Twój zasiłek będzie najbardziej zbliżony do twojego wynagrodzenia, jeśli w ciągu ostatnich 3 miesięcy poprzedzających chorobę nie byłaś na zwolnieniu lekarskim, nie dostałaś podwyżki w ciągu 12 miesięcy, miałaś tylko stałe i te same składniki wynagrodzenia.
Kiedy tracisz?
Jeśli w ostatnim czasie dostałaś, podwyżkę będzie ona uwzględniona tylko za miesiące, których dotyczyła, średnia do podstawy jest liczona z 12 miesięcy. Tak, więc kwota, jaką otrzymasz będzie niższa niż w ostatnim miesiącu.
Składniki zmienne, które na podstawie regulaminu wynagradzania nie wchodzą do podstawy twojego zasiłku także mogą obniżyć wysokość wypłaty.
Jeśli byłaś na zwolnieniu lekarskim w okresie ostatnich 90 dni, ale nie dłużej niż 3 miesiące kalendarzowe wstecz od zwolnienia z powodu ciąży, twoje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek będzie liczony od podstawy ustalonej dla poprzedniego zwolnienia. Jeśli dostałaś podwyżkę po ustaleniu podstawy dla przedniego zwolnienia podwyżka ta nie będzie uwzględniana przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Chyba, że stanowi ona wyrównanie do miesięcy wliczonych do podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkiem od powyższych zasad jest naliczanie zasiłku po zmianie wymiaru etatu.
Kiedy zyskujesz?
Jeśli miałaś dużą ilość nadgodzin w okresie, który przyjmowany jest do podstawy wyliczania zasiłku.
Jeśli w okresie przyjętym do wyliczenia podstawy zasiłku dostałaś premie lub inne składniki wynagrodzenia, które według regulaminu wynagradzania wchodzą do podstawy naliczania zasiłku.
Jeśli nastąpiła zmiana wymiaru etatu z mniejszej części etatu na większy lub cały etat. Podstawa wymiaru zasiłku zostanie wyliczona z okresu po zmianie wymiaru etatu.
Źródło: pracosfera.com